Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Коти як символ миру і спокою

У Швеції відбувається виставка мисткині з Донецька Валентини Бєро
29 травня, 22:58
Сонячний день, В.Г. Бєро, порцеляна, надполивний розпис, золото, 2023

Персональна виставка «Мікс» українки з Донецька відбувається у містечку Бромолла у Швеції, в арт-резиденції Ifo Center. Про дві втечі від війни, міжнародні резиденції та важливість культури – у невеличкій розмові з мисткинею.

 

Валентино, як Ви потрапили у Швецію?

 

Відколи почалася війна в моєму рідному місті Донецьку у 2014 році, і я вимушено переїхала, моєю основною діяльністю стали пошук конкурсів для участі у арт-резиденціях та симпозіумах, щоб забезпечити можливість розвиватися як художниця та працювати в професійних обладнаних майстернях. За всі ці роки, як внутрішньо переміщена особа з Донецька, я не отримала жодної допомоги. На всі художні події, в яких мені вдалося приймати участь, я проходила конкурсний відбір на рівних умовах. З часу повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 ситуація змінилась, з’явилося багато можливостей та арт резиденцій, що підтримують українців - я дуже вдячна! Щоб потрапити до Ifo Center, я cпочатку подала заявку в Artist at risk, вибравши Швецію, а пізніше шведська організація SWAN знайшла для мене місце в цій арт резиденції.

Світлини Валентини Бєро

Валентина Бєро зі скульптурою з кераміки та скла, Іфо центр, Швеція 05.2023

 

Ifo Center знаходиться в маленькому й дуже тихому містечку Бромолла у Швеції, він розташований на території старого заводу з виробництва великих фарфорових ізоляторів електрики. Цей завод припинив свою діяльність і його викупила пара художників, які створили організацію та постійно проводять неймовірну роботу з очищення приміщень, роблять ремонти та організовують різні творчі майстерні. Отже, це культурний центр, що включає у себе арт резиденцію та художню галерею «Art hall».

 

Знаю, що Ви зазвичай працюєте у шаленому темпі. Чим запам’ятається резиденція у Швеції?

      

Цього разу в резиденції дуже багато часу пішло на пошук інформації та вироблення документів, а також на звикання та організацію робочих процесів - самостійно займалася придбанням різноманітних художніх матеріалів. Коли я шукала арт-резиденцію, то хотіла побути у спокої, з можливістю відновитися та творити, але я сама захотіла зробити персональну виставку і тоді почалися справжні перегони, довжиною у три місяці. В цілому, далекі поїздки, це важко, хоча через життєву ситуацію та через власне бажання подорожувати - я постійно в дорозі, але мені це не дається легко. Зазвичай професійні зустрічі приносять багато натхнення, через дослідження нового місця та культури, зустрічі з творчими людьми, але поруч бувають й переживання. Мені було дуже складно, хоча я мала спокійне місце, близьке до природи, власну кімнату, з ким поговорити та нарешті - стипендію, що забезпечувала мою працю художника! В Швеції дуже гарна система підтримки місцевих художників, в них є чому повчитися і я з радістю поділюсь досвідом з тими, хто хоче поліпшити систему розвитку та підтримки культури в Україні. Культура - це надзвичайно важлива складова для побудови здорового суспільства, під час війни це стало особливо відчутно.

 

Ви з родини художників, як формувався ваш стиль?

 

У моїх батьків були незвичайні та різні авторські стилі, для мене завжди дуже важливою була індивідуальність, і моїм внутрішнім завданням було працювати кожен раз, як ніхто, і це часто дивувало навіть моїх батьків, які були викладачами в Донецькому художньому коледжі та присвятили своє життя мистецтву, зробивши великий внесок у художню освіту. Над своїм авторським стилем я працювала з дитинства, а з 2004 року професійно займаюся художньою керамікою та послідовно розвиваю те, що почала формувати у 2004-2006 роках, навчаючись у Донецькому художньому училищі. Національна академія мистецтв у Львові, яку я закінчила у 2012 році, дала мені час для поглиблення практики.

Світлини Валентини Бєро

            

Берегиня, Валентина Бєро, порцеляна, ангоб, полива, золото, 2023

  З самого початку мого шляху в кераміці, з 2005 року, у мене виникла ідея робити отвори або заглиблення в керамічних скульптурах, створюючи таким чином центри, в яких часто розміщуються персонажі, що надають значення та розповідають історії. На моїй виставці в Швеції в квітні-травні 2023 цей метод також присутній! У моїх роботах часто зустрічається алегорія, і на цій виставці ви побачите багато котів - я працюю з їх зображенням, як символом спокою та миру.

Важливо відзначити, що з дитинства я мріяла займатися дизайном одягу, тому мої твори завжди включали роботу з костюмом і стилем. Я завжди придумую щось нове, чи то ідея, техніка, або конструкція - останнє особливо важливо в монументальній парковій керамічній скульптурі, з якою я систематично працюю з 2010 року. Моя мистецька практика охоплює скульптуру, кераміку, текстиль, папір ручної роботи, живопис та графіку. І я люблю змішувати!

 

Що можна побачити цього разу на виставці у Швеції?

 

Моя виставка «Мікс» представляє скульптуру та живопис. Для багатьох творів, представлених тут, я взяла за основу мої давно реалізовані роботи або ескізи ідей, які чекали свого втілення, тому це суміш старих ідей із новими. Також з 2008 року я змішую різні матеріали, і на моїй персональній виставці в Ifo Center в Швеції можна побачити керамічні скульптури в поєднанні зі склом, а також кілька моїх перших скульптур з дерева та металу.

З початком війни в моєму рідному місті Донецьку в 2014 році, коли я була вимушена переїхати, у мене не було можливостей для нормального творчого розвитку - я не мала доступу до дому, до майстерні, але я вперто присвячувала весь свій час роботі з мистецтвом та професійному зростанню, представляючи Україну у світі. Наприклад, у 2019 році я стала першою українською художницею, яку відібрали у конкурсі та запросили у «Guest Artist Residence» до всесвітньо відомої арт резиденції при музеї кераміки в Shigaraki Ceramic Cultural Park в Японії. Якщо озирнутися назад, то дивовижно, скільки вдалось зробити за ці роки в такій життєвій ситуації.

       З 2019 року я жила у Львові, і три роки я самотужки робила капітальний ремонт в орендованій майстерні, але в лютому 2022 року мені знову довелося покинути все і вдруге втікати від війни. Велика подяка всім за підтримку українців і велика подяка Artist at Risk, SWAN та Національній асоціації шведських мистецьких асоціацій, які підтримали мою арт-резиденцію та виставку в «Ifo Center».

 

Автор: Марина Олійник

Світлини Валентини Бєро

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати