Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Iсторія очима іноземця

У Полтаві презентували книжку канадського вченого про історію земель та народів України
19 липня, 00:00

Професор Торонтського університету (Канада) Павло-Роберт Маѓочій автор книжки «Україна: історія її земель та народів». Це україномовна версія англомовного видання A History of Ukraine: The Land and Its Peoples (2010 рік), адресованого зарубіжному, насамперед північноамериканському, читачеві. Хоча дослідження написано іноземцем для іноземців, воно напевне зацікавить і українську аудиторію — може, не так самим фактажем, як способом подачі доступної та, здавалося б, відомої інформації. На думку самого вченого, особливість його майже 800-сторінкової праці в тому, що це перша історія саме України. «Таке твердження може справді здатися дивним або, можливо, претензійним, — зауважив науковець. — Дотепер, по суті, всі існуючі історії України мали помилку в назві, оскільки вони насправді є історіями українського народу — цілком виправданого суб’єкта історії, можу я додати, — але не історіями території, яку охоплює сучасна держава Україна».

Із думкою Павла-Роберта Маѓочія про необхідність заміни старої схеми історіописання на більш сучасну модель погоджується і професор Полтавського національного педагогічного університету ім. В. Короленка Юрій Волошин. У своєму коментарі він зазначив, що національна парадигма має суттєві недоліки, адже акцентує увагу передовсім на етнічних українцях і державотворчих процесах за їхньої участі й водночас ніби «не помічає» інших народів України, котрі проживають на її території, або ж згадує про них побіжно і не завжди позитивно. Таким чином, з наукового осмислення на тривалий час «випадають», наприклад, Закарпаття і Крим, які згодом «раптом» з’являються на карті України. Саме тому, вважає професор Волошин, настав час змінити «схему Грушевського» та показати, що історія України є ширшою і значно багатшою в етнічному, мовному, культурному й конфесійному вимірах.

Утім, як зауважили учасники презентації, такий новаторський мультикультурний (або транснаціональний) підхід також має певні недоліки, адже він начебто послаблює позиції титульної нації та ледь не ставить її в один ряд із усіма іншими меншинами, які є невід’ємною частиною історії країни. Однак Павло-Роберт Маѓочій жодної проблеми в цьому не бачить. «Усі громадяни України — це українці російського, польського, єврейського походження чи етнічні українці. Потрібно знати всіх. У чому небезпека знати українцям кримських татар чи євреїв? Питання тільки в тому, як це презентувати», — переконаний професор, який представить своє дослідження в 11 містах України, здійснивши тур від Харкова до Ужгорода.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати