Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Дніпровські археологи вивчають стародавню садибу

Стара Самарь дарує нові неоціненні знахідки
06 жовтня, 10:18
ФОТО НАДАНО АВТОРОМ

У Дніпрі археологи ведуть розкопки на території Новобогородицької фортеці, а також козацького містечка Стара Самарь. Кілька місяців вони досліджували залишки житла, побудованого у першій половині XVII століття. «Оскільки це побутовий об’єкт, ми можемо зробити висновки про повсякденне життя заможного мешканця Старої Самарі. Цей будинок був не землянкою, а наземною спорудою. Його стіни були глинобитними. У печі ми знайшли залишки пшоняної каші, що перегоріли. Але тут не збереглося жодного знаряддя праці. Загалом, це житло проіснувало до 1688 року і було зруйновано з початком будівництва Новобогородицкої фортеці. Такий висновок ми робимо на підставі того, що тут немає знахідок, датованих пізнішим періодом», — зазначив керівник археологічної експедиції Дмитро Тесленко.

Як вважають вчені, в цьому будинку мешкало досить заможне подружжя. Про це свідчать численні знахідки — російські, турецькі, шведські, польські монети, прикраси, натільні хрестики, імпортний посуд зі скла та глини, срібний ґудзик, персні з кораловими вставками. Піч у будинку була викладена кахлями. Окрім того, археологи дізналися, чим харчувалися місцеві мешканці — м’ясом домашніх тварин, дичиною та рибою. До речі, на дослідному майданчику знайшли залишки вирозуба — виду риб, які раніше водилися в Самарі, а тепер майже зникли і занесені до Червоної книги України.

Розкопки на території Новобогородицької фортеці і в містечку Стара Самарь ведуться понад десять років. Проте особливу увагу їм почали приділяти завдяки підтримці мера Дніпра Бориса Філатова — археологи отримали фінансування на проведення дослідницьких робіт. «Вважається, що саме з цієї території починається наше місто. Зараз міська рада займається розробкою цих земель, а метою є створення історико-культурного центру. В бюджет наступного року ми закладаємо кошти на проведення ще масштабніших розкопок», — зазначив директор комунального підприємства «Етнографічні парки Дніпра» Дмитро Каюк. Він нагадав, що на території сучасного селища Шевченко, яке є частиною міста Дніпра, колись було стародавнє поселення Стара Самарь, а пізніше — Новобогородицька фортеця. Тому ця місцевість надзвичайно багата на археологічні знахідки. Найдавніша з них — торговельна пломба, датована 1524 роком. Завдяки знайденим артефактам вчені простежують постійне мешкання людей на території Дніпра, починаючи з цієї дати. Що, у свою чергу, дає змогу зробити висновок — місто було засноване задовго до прибуття Катерини Другої на ці землі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати