Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Угорщина однією ногою вже в НАТО

30 травня, 00:00
Що це може принести Україні? Віктор ЗАМ’ЯТІН, «День»  Хоче цього Україна, чи ні, але менше ніж за рік, у квітні 1999 року, вона зіткнеться з новою реальністю — розширеним НАТО, що великою мірою змінить геополітичну ситуацію у світі. А це вже нині вимагає кваліфікованої оцінки цієї ситуації й пошуку засобів, які б зарадили новому поділу Європи та подальшому втягуванню Києва в зону безпосереднього впливу Москви. Угорщина, яка є однією з обраних керівництвом НАТО країн-неофітів, зовні виглядає майже готовою до вступу до Північноатлантичного альянсу.

Угорська армія разюче змінилася від часів «народної демократії». Але навіть тепер її офіцери змушені долати психологічні бар’єри у спілкуванні та співпраці з натовцями.

Оскільки українське керівництво все більше схиляється до думки, що Києву варто було б подумати над можливістю свого вступу до трансформованого НАТО, очевидно, що угорський досвід був би дещо корисний і Україні.

Перш за все, угорці не розділяють своїх планів вступу до НАТО та процесу приєднання до Європейського Союзу. Це для них — складові єдиної європейської інтеграції, при тому, що в даному випадку участь у НАТО забезпечить країні певну стабільність і безпеку, надаючи тим самим можливість зосередитися на вирішенні економічних проблем. Адже члени НАТО витрачають на оборону значно меншу частку національного доходу, аніж ті ж самі нейтральні Швеція чи Швейцарія.

Представники МЗС і міноборони Угорщини категорично відкидають, що йдучи в НАТО, країна втікає від умовної «російської загрози». Навпаки, як повідомили кореспондентові «Дня» керівник департаменту НАТО МЗС країни Габор Іклоді та держсекретар міноборони Іштван Дьярматі, Будапешт зустрів би прихильно те, щоб Росія сама змогла виконати всі критерії НАТО, необхідні для вступу до Альянсу, та подала заявку. Угорці дають зрозуміти, що зацікавлені в утворенні цілого ряду країн-сусідів, котрі були б членами тих самих структур, що й Будапешт. Отже, очевидно, в другій хвилі розширення НАТО Угорщина, яка на той час матиме голос і підтримку, напевне висловиться за входження до Альянсу Румунії.

Жоден з угорських співрозмовників кореспондента «Дня» в зовнішньополітичному та оборонному відомствах країни не розкрив таємниці — скільки ж Будапешту коштуватиме вступ до НАТО. Проте відомо, що нові члени блоку платитимуть третину загальних витрат, ще по третині — відповідно, США та європейські члени Альянсу. Збільшення витрат на оборону необхідне для переозброєння армії, її технічне переоснащення, підготовку офіцерів, вимагає стійкого зростання ВВП. Досягти цього угорці планують великою мірою за рахунок зовнішньої торгівлі.

Вступ Будапешта до НАТО може відкрити нові перспективи й для українського ВПК — адже уряд Угорщини планує оголосити відкриті міжнародні тендери на постачання своєї армії зброєю, технікою тощо. Військовий аташе України в Угорщині Віктор Кисельов стверджує, що шанси України виграти деякі із цих тендерів були б чималими, якби ми вміли боротися за перемогу до кінця.

Будапешт-Балатонкенеше-Тасар-Київ
 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати