Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Мінус один зі «старої гвардії»: Меттіс подав у відставку

«Меттіс підтримував Україну, надавав аргументи на користь більш активної політики, спрямованої на вирішення конфлікту та встановлення миру на сході України», - Костянтин ГРИЩЕНКО
21 грудня, 16:30
ФОТО REUTERS

В Адміністрації Президента США Дональда Трампа – нові перестановки. Днями міністр оборони країни Джеймс Меттіс несподівано оголосив, що йде у відставку. У листі до глави держави він написав: «Я вважаю, ми маємо бути рішучими й однозначними в нашому підході до тих країн, чиї стратегічні інтереси дедалі більше суперечать нашим. Зрозуміло, що Китай і Росія, наприклад, хочуть сформувати світ, узгоджений із їхньою авторитарною моделлю – набуття влади вето щодо економічних, дипломатичних і безпекових рішень націй – для просування власних інтересів за рахунок їхніх сусідів, Америки та наших союзників». «Так як ви маєте право мати міністра оборони, чиї погляди більшою мірою відповідають вашим щодо цих та інших тем, я вважаю правильним подати у відставку», - наголосив він.

«Генерал Джим Меттіс подасть у відставку, достойно, наприкінці лютого, після того, як служив моїй адміністрації як міністр оборони впродовж двох останніх років. Під час строку повноважень Джима був здійснений величезний прогрес, особливо в закупівлі військового обладнання. Генерал Меттіс дуже допоміг мені в тому, щоб союзники й інші країни платили свою частку військових зобов’язань. Новий міністр оборони скоро буде названий. Я дуже дякую Джиму за його службу», - повідомив Трамп.

Про рішення піти з посади Меттіс оголосив на наступний день після того, як президент США Дональд Трамп заявив про виведення американських військових із Сирії. Крім того, з’явилась інформація про можливе часткове виведення військ США з Афганістану.

РЕАКЦІЇ

«Ранковий дзвінок у Європі», - написав у Twitter екс-прем’єр-міністр Швеції Карл Більдт і додав, що Джеймс Меттіс останній забезпечував сильні трансатлантичні зв'язки. «Усі інші – у найкращому випадку вразливі, а в найгіршому – зламані», - додав він.

«Генерал Меттіс – поєднання інтелекту та цілісності. Він вів боротьбу проти радикального ісламу впродовж десятиліть і надавав обґрунтовані й етичні військові поради президенту Трампу», - написав у Twitter сенатор Ліндсі Грем.

CNN із посиланням на одного з представників адміністрації президента пише, що Меттіс «виступав рішуче проти» рішення щодо Сирії та можливого виведення військ з Афганістану. Також у статті ЗМІ зазначається, що відставка Меттіса відбувається в «хаотичний момент» президентства Трампа: уряд США перебуває на межі «шатдауну» (тимчасового призупинення роботи – Ред.), відбуваються розслідування спецпрокурора Мюллера, а Трамп до цього вже оголосив про кілька відставок.

The Washington Post пише, що впродовж двох років Джеймс Меттіс був «запевненням американського уряду світові, що він не залишив військових і дипломатичних структур, які США допомогли запровадити після Другої світової війни, навіть коли ці зобов’язання були зневажені президентом Трампом».

The New York Times зазначає, що досвід і стабільність Джеймса Меттіса слугували балансом діям непередбачуваного президента. Меттіс у команді Трампа з національної безпеки був останнім з так званої старої гвардії та нині залишив політику в руках держсекретаря Майка Помпео і радника з нацбезпеки Джона Болтона, зазначається в статті.

The Atlantic називає Меттіса «американцем до мозку кісток, незаплямованим і безкомпромісним». «Доки Меттіс залишався на посаді, республіканці в Конгресі мали змогу сподіватися, що відповідальні люди залишалися відповідальними за безпеку нації. Тепер ця надія була відкинута тією самою людиною, в яку ця надія була вселена. Це Джеймс Меттіс, хто казав, що президент не ставиться до союзників із повагою, не має ясного погляду на злісних акторів і стратегічних конкурентів», - ідеться в публікації.

Варто нагадати, що останнім часом в адміністрації американського президента відбулася низка відставок посадовців. У листопаді Трамп звільнив із посади генерального прокурора та міністра юстиції Джеффа Сешнса. 15 грудня Трамп оголосив, що до кінця року свої посади залишать міністр внутрішніх справ Раян Зінке та глава апарату Білого дому Джон Келлі. Крім того, на початку жовтня заяву про складання повноважень подала постійна представниця США в ООН Ніккі Гейлі.

«ЦЕ БУДЕ ВИКОРИСТОВУВАТИСЯ ДЛЯ ПОСИЛЕННЯ ТИСКУ НА ПРЕЗИДЕНТА ТРАМПА ТА КРИТИКИ ЙОГО ПОЛІТИКИ»

«День» звернувся до експерта Костянтина ГРИЩЕНКО, міністра закордонних справ України (2003-2005 рр., 2010-2012 рр.), віце-прем'єр-міністра України (2012-2014 рр.) із проханням пояснити, якими можуть бути наслідки відставки Джеймса Меттіса для США та для України:

- У США відставка Меттіса сприймається, як відхід від команди Трампа ще одного з так званих «дорослих», тобто тих, хто на початковому етапі мав серйозний вплив і стримував емоційні рішення президента США, надаючи аргументи щодо доцільності тих чи інших кроків.

Те, що троє колишніх військових, яких брали до команди через їх професіоналізм, патріотизм, незаполітизованість, уже пішли з посад, буде використовуватися для посилення тиску на президента Трампа та критики його політики, тим більше, що вона абсолютно непередбачувана з точки зору традиційних підходів.

Для нас тут мало що змінюється. Безпосередньо говорити про те, який це може мати вплив на українські питання, можна буде тільки після того, як буде призначений його наступник. Але те, що Меттіс – людина, яка підтримувала Україну, надавала аргументи на користь більш активної політики, спрямованої на вирішення конфлікту та встановлення миру на сході України, – це однозначно.

Судячи з усього, Меттіс пішов через незгоду з рішенням Трампа вивести американський спецназ з Сирії, і судячи з усього, вдвічі скоротити військову присутність в Афганістані. Україна в контексті його відставки не згадувалася. Тому зараз передчасно робити якісь висновки.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати