Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Хоч до Луцька, хоч до Вараша, але не до Каменя!»

На Волині невдоволені поділом області на чотири райони. Хочуть п’ятий
11 червня, 10:31

Минулого тижня в Комітеті регіонального розвитку відбулася зустріч народного депутата Ірини Констанкевич та делегації з Маневицького району з головою комітету Андрієм Клочко та головою підкомітету Віталієм Безгіним. Цей район входить у виборчий округ депутата, і на зустрічі були голова Маневицької райради Анатолій Мельник, депутат обласної ради Іван Киричик, голова Прилісненської ОТГ Ігор Терещенко.

Напередодні Мінрегіон оприлюднив проєкт нових районів України. У Волинській області їх має бути чотири, але дискусія про створення п’ятого, Маневицького, ведеться давно. А тут ще й вражаючі диспропорції в території районів. Якщо Луцький район об’єднає 14 ОТГ, Володимир-Волинський — 11, Камінь-Каширський — 5 ОТГ, то Ковельський — 23 ОТГ, причому навіть за площею на мапі він займає мало не половину області. І лише один нині існуючий Маневицький район зазнає за такого проєкту значних змін: якщо інші райони увійдуть у нове утворення повністю, за сучасними межами, то Маневицький розривають на дві частини. Одна перейде Луцькому району, інша — Камінь-Каширському.

Чому в Маневичах хочуть власний район? Не заради, як кажуть, гонору, а через те, що з Каменем-Каширським їх ніщо не поєднує. Анатолій МЕЛЬНИК, голова Маневицької райради, пояснює, що і логістично, й історично, й економічно центр району мав би бути в Маневичах. «Порівняйте економічні показники, — каже він. — У нас вони кращі. Ми радше тяжіємо до Луцька, Ковеля або навіть Вараша в сусідній Рівненській області, ніж до Каменя. Наш район — це тридцятикілометрова зона Рівненської АЕС, що має свої особливості в усіх життєвих і господарських аспектах. Та навіть якщо взяти наші лікарні, то Маневицька під час другого етапу реформ охорони здоров’я виявилась не гіршою, а навіть кращою, ніж інші. Але опорною свого часу визначили Камінь-Каширську а не Маневицьку. Так тепер і з районами виходить».

На питання, що дала поїздка в Мінрегіон, Анатолій Мельник особливої радості не висловлює. «Сьогодні ми туди поїхали, завтра приїде інший район. Ми свої аргументи висловили,  і вони вагомі. Хотілося б, щоб почули», — каже він.

Валентин МАЛИНОВСЬКИЙ, консультант з юридичних питань Асоціації  міст  України у Волинській області, професор Луцького національного  технічного  університету, має свою думку: «Чотири райони — оптимальний варіант для Волинської області. Якщо до кількості районів, нарешті, досягнуто консенсусу, то жвава дискусія розгорнулася щодо адміністративного центру північного субрегіону (Камінь-Каширський, Любешівський, Ратнівський, Маневицький райони) між містом Камінь-Каширським і смт Маневичі. Маневицький варіант з’явився на основі Маневицького виборчого округу № 23. І це відразу зорієнтувало його прихильників та активістів у хибному напрямі. Тому що районний поділ має мало спільного з межами виборчих округів, зважаючи на перманентну зміну їхньої конфігурації та різні адміністративно-територіальні одиниці, що входять до їх складу. У варіанті виборчого округу смт Маневичі розташовуються більш-менш у його центрі. Однак у форматі адміністративного району Маневичі (без Колківської ОТГ, яка однозначно відходить до Луцького району) розташовуються на його периферії, в південно-східній частині. Відповідно, Маневицький район більш органічно вписується в формат Ковельського району, адже міститься на географічній паралелі Любомль — Ковель — Маневичі.

Натомість у географічному центрі північного субрегіону розташовується Камінь-Каширський. У разі інших рівнозначних чинників, вигідне географічне розташування адмінцентру є найсуттєвішою перевагою. Крім того, Камінь-Каширський — єдине місто у цій частині Волинської області, що має тривалу адміністративну історію, адже в усі періоди було центром субрегіону. Навіть після найбільшого укрупнення районів 1962 року, коли у Волинській області залишилося лише сім районів, саме Камінь-Каширський був районним центром північної частини регіону. Ще одним фактором на користь Камінь-Каширського є т.зв. міжрайонна внутрішня субрегіоналізація: тут функціонує найбільша кількість міжрайонних організацій, установ, підприємств, діяльність яких поширюється на північні райони Волинської області».

Андрій ЛИНДЮК, ексголова Маневицької райдержадміністрації, вважає, що Камінь-Каширський у тому форматі, який пропонує ОДА і підтримав Кабмін, не відповідає методиці, оскільки матиме менше ніж 150 тисяч жителів. «Проте на догоду певним політичним силам, — вважає він, — прийнято рішення поділити Маневицький район на дві частини (Колківську і Маневицьку). Колківську, зі свого боку, доєднати до Луцького району. Це зроблено насамперед тому, щоб показати, що Маневичі є на околиці новоутвореного району. Ну і поділ Маневицького району на дві частини є катастрофічним для багатьох структур, які сьогодні функціонують у Маневичах, насамперед для Маневицької лікарні. Отже, більш логічно було б сукупно об’єднати три поліські райони і тоді логічно, що центр мав би бути в Маневичах. Але оскільки така ситуація, то нехай уже краще весь нинішній Маневицький район доєднують до Луцького. Маневичам йти в структуру явно депресивного району немає сенсу», — каже він.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати