Невидимий батальйон. Жіночі обличчя війни

Невидимий батальйон – документальний кіноальманах про жінок на війні. Автор ідеї та продюсер фільму – Марія Берлінська, айдарівка, керівниця Центру підтримки аеророзвідки. Аби втілити свій задум у життя, Марія запросила у проект трьох режисерок – Ірину Цілик, Аліну Горлову та Світлану Ліщинську. У фільмі задокументовані історії шести жінок. Кожній з режисерок належить авторство двох коротких метрів.

Ірина Цілик – режисер переважно ігрового кіно. Досвід документальної зйомки є для неї першим. Розповідаючи про особливості знімального процесу, вона зазначає, що в документалістиці є безліч тонких моментів, коли перетинається людське і професійне, і незрозуміло, як діяти у тій чи іншій ситуації. Особливо гостро це усвідомлюєш, коли мова йде про війну, поранених та убитих. Це та територія, де ти постійно опиняєшся у ситуації вибору – знімати чи не знімати, ставити у монтаж чи ні. Ірина зазначає, що «людина з камерою» несе і певну небезпеку, адже ніколи не знаєш, як саме вона вирішить розпорядитися відзнятим матеріалом. Тому питання довіри між режисером, його командою і героєм є вкрай важливим.

«Як режисер, я не вірю у документальне кіно як у певну об’єктивну реальність. Все одно це завжди питання вибору. Ми можемо зняти одні і ті самі події, одних і тих самих людей так, що з цього вийдуть абсолютно різні фільми», – говорить Ірина Цілик.

Вона зазначає, що, розповідаючи про героїнь, для неї важливим було уникнути ура-патріотичних настроїв, пафосу і патетики. Зобразити цих жінок хотілося максимально просто і чесно. Саме чесність, на її думку, є тим спільним, що об’єднує всі фільми цього проекту.

Планується, що прем’єрний показ фільму «Невидимий батальйон» відбудеться 14 жовтня, в День Захисника України. Ймовірно, далі на нього чекатиме і фестивальна доля – участь у міжнародних кіноподіях та покази для українських діаспор різних країн.

Відео та текст Тані-Марії ЛИТВИНЮК