Рада радиться. Депутати б’ються

Як Верховна Рада розглядала Законопроект про землю у другому читанні

У четвер, 6 лютого, Верховна рада України почала розгляд у другому читанні законопроекту, який скасувати мораторій на продаж ріллі в Україні, який діє останні 19 років.

Напередодні голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія заявив, що Верховна рада  поставить крапку в цьому питанні до ранку 7 лютого.

«Цього тижня ми готові голосувати за землю... Скільки це займе часу, ніхто не знає. Але ми в четвер почнемо і голосуватимемо до перемоги. У мене є прогнози, що десь о 3-4 годині ранку закінчимо... Ми називаємо це "земельною ніччю», —сказав він в ефірі Еспресо.

Утім вже зранку на засіданні фракції «Слуга народу» з’явився інший термін – два дні. Президент України, який особисто приїхав на зустріч зі Слугами, вмовляв вмовляв депутатів проголосувати реформу землі в другому читанні до кінця цього тижня – тобто за четвер-п’ятницю.

Спікер Дмитро Разумков заявив, що на це треба мінімум тиждень.

Депутати ж вирішили йти по регламенту і не поспішати. І продовжили роботу вечірнього засідання ВР, а не до 4 ранку, як анонсував Арахамія, а до 19:30.  І почали день з …бійки.

Так, депутати з фракцій «Батьківщина» та «Опозиційна платформа - За життя» заблокували трибуну і президію Верховної Ради. Через це між ними та парламентарями «Слуги народу» сталася бійка.

В результаті, до трибуни змогла пройти лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко і кілька інших депутаток. Після цього, перший заступник спікера Ради Руслан Стефанчук запросив лідерів фракцій до себе в кабінет для консультацій і покинув сесійну залу.

Після наради депутати прийняли кілька рішень і знову пішли на перерву. Однак, коли парламентарії повернулися з чергової перерви, щоб приступити до розгляду законопроєкт про ринок землі, сталася друга бійка. І депутати знову спробували заблокувати трибуну.

Юлія Тимошенко зайняла робоче місце спікера парламенту Дмитра Разумкова, а її колега Сергій Власенко не зміг обійти "слугу народу" Артема Дмитрука.

Її колега Сергій Власенко намагався також пройти до президії, але на заваді йому став народний депутат більшості майстер спорту міжнародного класу з пауерліфтингу Артем Дмитрук.

Фракції «Батьківщини», «Опозиційної платформи – За життя», «Європейської солідарності» та депутатська група «За майбутнє» виступають проти продажу земель сільськогосподарського призначення.

Основні положення законопроекту про ринок землі 2178-10!

1) набувати право власності на землю сільгосппризначення можуть:

•             громадяни України;

•             юрособи України, створені та зареєстровані за законодавством України, учасниками яких є лише громадяни України та/або держава та/або територіальні громади;

•             територіальні громади;

•             держава.

2) право власності на земельні ділянки можуть набувати банки в порядку звернення стягнення на них як предмет застави. Такі земельні ділянки мають бути відчужені банками і кредитними установами на торгах протягом 2 років з дня набуття права власності.

3) юрособи, засновниками або кінцевими бенефіціарами яких є особи, котрі не є громадянами України, можуть набувати право власності на землю сільгосппризначення з дня та за умови схвалення цього на референдумі.

4) Взагалі забороняється право власності на земельні ділянки (навіть у випадку схвалення допуску іноземів на референдумі):

•             юрособам, учасниками або бенефіціарами яких є іноземці — на землі державної та комунальної власності, а також — на землі, виділені власникам паїв, і які розташовані ближче 50 км від держкордону України (крім держкордону, який проходить по морю);

•             юрособам, учасниками або кінцевими бенефіціарами яких є громадяни РФ;особам, які належали або належать до терористичних організацій;юрособам, учасниками або бенефіціарами яких є іноземні держави;

•             юрособам, де неможливо встановити кінцевого бенефіціара;юрособам, бенефіціари яких зареєстровані в офшорних зонах;фізичним та юрособам, щодо яких застосовані санкції;юрособам, зареєстрованим у державах, включених до списку тих, які не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом.

5) Граничні межі концентрації в одних руках — загальна площа земельних ділянок сільгосппризначення у власності громадянина не може перевищувати 10 тис. га.

6) У власності юрособи (крім банків) — не може перевищувати загальної площі земельних ділянок, які можуть перебувати у власності усіх її учасників, але не більше від 10 тис. га.

7) Розрахунки, пов’язані зі сплатою ціни земельних ділянок, проводяться у безготівковій формі.

8) Не допускатиметься набуття права власності за відплатними договорами у разі відсутності документів, які підтверджують джерела походження коштів або інших активів, за рахунок яких набувається таке право.