МЕНЮ

Майдан: Осмислення

У «Мистецькому Арсеналі» представлені роботи митців із 15 країн на виставці «Революціонуймо»

Це міжнародний проект-дослідження, що об’єднує мистецькі й музейні інституції з України та Нідерландів. Понад 30 сучасних митців та мистецьких груп із 15 країн мовою інсталяції, живопису, мультимедій, відео та фото говорять про події на Майдані, аналізують революцію, як суспільне явище. Особистий, критичний і ретроспективний погляд фокусується на особливій історичній події — Революції Гідності.

На виставці також представлені унікальні артефакти з фондів Національного музею Революції Гідності. Як відзначають організатори вернісажу, мистецтво створює простір для роздумів і споглядання, де альтернативні шляхи можуть бути переосмисленими і поставити питання, що ми можемо винести з нещодавнього спалаху протесаних рухів, таких як Революція Гідності.

Різноманітність учасників та творів є спробою вийти за шаблони у сприйнятті подій п’ятирічної давнини, які докорінно змінили нашу країну і людей «Революціонуймо» вписує події в Україні у ширший світовий контекст, показуючи водночас унікальність та універсальність певних ситуацій, подій, явищ. Виставка демонструє, що прагнення свободи, гідного рівня життя, поваги до громадян є універсальними принципами сучасного світу.

— Цей виставковий проект — певна трансформація, осмислення тих подій Майдану, які дуже близькі для серця кожного українця. В сучасному вимірі, через уяву та бачення митців, адже всі події на Майдані постійно супроводжувалися яскравими мистецькими проявами та мистецькими креативними ідеями, — вважає Євген НИЩУК, міністр культури України. — Особливістю цієї виставки є те, що вона розповідає та відтворює не лише події Революції Гідності, тут присутнє чутливе порівняння і натяк на подібні події, які відбулися у світі. І дуже цікаво подивитися, що мотивувало людей в тій чи іншій країні до того, щоб вийти на протести... Під час  подій Майдану я не встигав задумуватись — ми просто діяли, адже потрібно було вирішувати конкретні речі — вистояти, протистояти, зігрітися. Зараз, коли пройшло п’ять років, дуже важливо розуміти, що Революція Гідності це знакова, непересічна подія. В одній із центральних європейських країн мільйони людей вийшли на захист своєї Гідності, а Герої Небесної Сотні віддали свої життя, відстоюючи людські цінності. І осмислення цих історичних процесів і є метою  виставки...

— «Революціонуймо» — це спроба поставити український досвід протесту, революції, у світовий контекст, — наголосила Олеся ОСТРОВСЬКА-ЛЮТА, генеральний директор «Мистецького Арсеналу». — Подивитися, що ми можемо розповісти світові і де у світі можемо побачити спорідненість. П’ять років — це достатній відрізок часу, щоб почати осмислювати наш Майдан не лише з точки зору української історії, а й у широкому світовому вимірі.

— Події Революції Гідності для мільйонів українців ще не стали історією. На це потрібен час аби з’ясувати, збагнути, загоїти. Але не забути. «Революціонуймо» пропонує сучасний арт-простір для нових роздумів, переосмислення, інтерпретацій складного минулого, — каже Іван ПОШИВАЙЛО, генеральний директор Національного музею Революції Гідності. — Митці формували ідентичність Євромайдану і були його авангардом.  На цій виставці багато з відвідувачів відкриють ще не пізнані виміри революційної стихії Майдану в ширшому контексті, а також відчують себе вільними й відповідальними співтворцями нашої історії.

— Я не могла уявити, що житиму за часів революції та війни у моїй країні. Здавалося такі важливі події належать історії, про них можна прочитати у книжках. Наразі нас відділяє п’ять років від Революції Гідності, а війна на сході все ще триває, — з болем говорить Катерина ФІЛЮК (Україна), співкуратор виставки. — За часів, коли твориться історія, мені видається важливим подивитися на українську революцію крізь оптику сучасного мистецтва, спробувати осмислити власний досвід за допомогою метафор, узагальнень, паралелей з іншими протестними рухами в різних куточках світу. Звичайно, український досвід унікальний, однак, він також вписаний в глобальний контекст та перегукується з низкою протестних рухів та революційних подій, які сколихнули світ в перші десятиліття двадцять першого століття...

— 2013 року, коли люди в Україні вийшли на майдани, я працювала над дослідженням місця і можливостей мистецтва у кризові часи. У фокусі дослідження було нещодавнє піднесення протестних рухів, тому я уважно стежила за подіями на Майдані, — зізнається Натанія ван ДАЙК (Нідерланди), співкуратор виставки. — Працюючи з українським контекстом, я зрозуміла, що мистецтво і художні музеї відіграють надзвичайно важливу роль у комеморації й водночас критичному осмисленні історичного моменту, що продовжує впливати на сьогодення. Це актуально для України, але також стосується кожного, хто хоче поставити під сумнів статус-кво нашого сучасного моменту і хто хоче переглянути окремі гегемонічні наративи, за допомогою яких ми описуємо наше сьогодення.

Організаторами арт-проекту виступили: Національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал», Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні — Музей Революції Гідності, фундація A Tale of a Tub (Нідерланди). Проект реалізується за підтримки Українського культурного фонду.

Виставка «Революціонуймо» триватиме до 27 cічня.

Тетяна ПОЛІЩУК, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»