Маленький штрих до великого фотопортрета України-2020

На метро «Театральна» зупиніться біля панелей зі світлинами «Дня» – отримаєте справжню художню насолоду

У нинішньому році любителі й активісти фотомистецтва, фотографи, фотохудожники, фоторепортери, багато в чому розчаровані. І хай це нікому не здається дивним – карантин з приводу пандемії коронавірусу COVID-19 торкнувся і фотомистецтва. І річ не тільки в тому, що з маскою на обличчі незручно вправлятися з фотокамерою, а отже, тематична палітра фотокадрів збіднюється, а й у тому, що через карантин і заборону масових зібрань щодо проведення традиційної вже щорічної Всеукраїнської фотовиставки газети «День» ще немає 100%-ї певності. Але всі ми сподіваємось, що вже улюблена багатьма фотомитцями і поціновувачами світлопису виставка відбудеться.

Минулого тижня в Києві, в пасажирському залі метро «Театральна» відкрилась, присвячена Дню незалежності, форвардна фотовиставка газети «День» – це ніби інтродукція до великої щорічної фотовиставки, яка, будемо сподіватися, все ж відбудеться. І якщо щорічні фотовиставки «Дня» завжди були багатоплановим портретом України в рік її проведення, то нинішня метро-виставка – це маленькі штрихи до того великого портрета України в 2020 році, який зараз формується десь в архівах кращих фотохудожників України.

На виставці експонується 27 і нових, і вже широко відомих творів фотомитців. «Це наше своєрідне вітання зі святом, – зазначила  в передмові до виставки головний редактор газети «День» Лариса Івшина, – Багато з цих робіт вже увійшли в фотолітопис, стали частиною фотоісторії, розповіді і пам’яті про досвід нашої боротьби, випробувань, звершень і нашого подолання. І всі вони спрямовані в майбутнє – з надією, з великим бажанням посилити розумний простір для нашої красивої, фотогенічної країни».

До подій з проголошення незалежності глядачів повертають роботи Олександра Клименка, на якій громадяни підкидають вгору автора Декларації про незалежність Левка Лук’яненка.

Звісно, червоною ниткою всієї виставки проходить тема війни в Україні, що типово для держави, яка воює, бореться за зміцнення свої незалежності і боронить свій суверенітет.  Це широко відомі українцям роботи Сергія Харченка «Артур Степаненко», такий креативний портрет воїна, робота Анастасії Іванової «Наодинці з другом», де солдат лежить на могилі свого бойового побратима, на якій ще свіжі вінки, Євгена Сосновського «Доця», Аліни Комарової «Вцілілий», Олександра Клименка «Союзники» – фоторобота великої патріотичної напруги, на якій маленький хлопчик намагається йти в ногу з воїном, який повертається додому. Приковує погляд фоторобота Євгена Степаненка «Пам’ятник українсько-російській дружбі», на якій зображений снаряд від «старшого брата», який прилетів, але не вибухнув і встромився в землю. Дуже змістовна метафора! Це талановито вхоплений Миколою Тимченком сюжет «Бастіон знань», де зображений вхід в школу обкладений мішками з піском для захисту школярів від артилерійських обстрілів. Та інші фотокартини.

Хоч взагалі-то, в усьому поганому, є і щось хороше. З появою коронавірусу в фотомистецтві з’явилася і нова тема – люди в масках, мужність і подвиг лікарів, боротьба з пандемією. Фотомитці хоч і несміливо, однак вже намацують об’єктивами картини і цієї теми. Це роботи Миколи Тимченка «Герої нашого часу» –колективний портрет лікарів, його жанрові роботи 2020 року, які ще не були на виставках, отже, не мають назв, а лише дату фотозйомки. Це фотознімки старших людей у масках, де видно їхні страждання з карантинними незручностями, це продавчиня овочів, з оптимістичною посмішкою, яка приховується маскою, тощо.

Словом, якщо ви хочете вловити тенденції розвитку цьогорічного фотомистецтва, то на метро «Театральна» не поспішайте відразу  на ескалатор, зупиніться на кілька хвилин біля панелей з фотороботами «Дня» – отримаєте справжню художню насолоду.

***

Нагадаємо, що Фотовиставка «Дня» у вестибюлі столичної станції метро «Театральна» працюватиме до 15 вересня, а Микола Семена до вимушеної перерви через перебування в окупації – постійний учасник Міжнародного фотоконкурсу, що його проводить редакція газети.