Iменний номер, конверт і марка

У Львові у BANKHOTEL по-особливому вшанували аристократизм душі Джеймса Мейса

У Львові у BANKHOTEL, що на вул. Листопадового чину, 8, відкрили номер імені Джеймса Мейса (нагадаємо, «День» анонсував цю подію у № 180). На презентації спочатку ішлося про те, що ініціатор ідеї відкриття іменного номера — власник BANKHOTEL В’ячеслав Юткін, — на що В’ячеслав Михайлович миттєво відповів, що натхненником є газета «День» і  головред видання пані Лариса Івшина.

Лариса Олексіївна прибула до Львова напередодні події на запрошення В’ячеслава Юткіна. Також пан Юткін запросив до Львова вдову Джеймса Мейса — Наталію Дзюбенко-Мейс. Міську владу на презентації номера представляв заступник мера Андрій Москаленко.

Всі присутні на урочистостях зазначали, що Джеймс Мейс — американський історик, дослідник Голодомору в Україні1932—1933 років, журналіст, редактор англомовного видання газети «День», який співпрацював з виданням упродовж восьми років, справді гідний всілякого ушанування, бо завдяки йому світ дізнався про Голодомор в Україні.

УЧАСНИКИ УРОЧИСТОСТЕЙ ПОГАСИЛИ ІМЕННИЙ КОНВЕРТ І МАРКУ ДЖЕЙМСА МЕЙСА. ЯК ЗАЗНАЧИВ ПРЕДСТАВНИК «УКРПОШТИ», ЦЕ ДУЖЕ ВАЖЛИВО, АДЖЕ КОНВЕРТИ РОЗЛЕТЯТЬСЯ ЦІЛИМ СВІТОМ І БУДУТЬ НАГАДУВАННЯМ ПРО ДЖЕЙМСА МЕЙСА. І ПРО УКРАЇНУ

Наталя Дзюбенко-Мейс подякувала організаторам події за використання саме цього зображення чоловіка на меморіальній дошці при вході до номера: «Це найкраще його зображення. Саме такий портрет у мене вдома і саме такий портрет Джеймса є в газеті «День».

За словами вдови, її дуже зворушила подія в BANKHOTEL. Пані Наталя зазначила, зокрема, що Мейс багато їздив по світах, а от зупинявся здебільшого у недорогих мотелях з дуже поганим обслуговуванням. «В такому готелі, як BANKHOTEL, в такому високому класі Джеймс ніколи не бував. І те, що він з’явився тут, де зупиняються заможні люди, люди бізнесу і культури, які  будуть бачити цей портрет, житимуть в цьому номері, згадають його чи просто з ним познайомляться, прочитають про нього, — для мене дуже важливо».

НАТАЛЯ ДЗЮБЕНКО-МЕЙС ПОДЯКУВАЛА ЗА ВИКОРИСТАННЯ САМЕ ЦЬОГО ЗОБРАЖЕННЯ ЧОЛОВІКА: «ЦЕ НАЙКРАЩЕ ЙОГО ЗОБРАЖЕННЯ. САМЕ ТАКИЙ ПОРТРЕТ У МЕНЕ ВДОМА І САМЕ ТАКИЙ ПОРТРЕТ ДЖЕЙМСА Є В ГАЗЕТІ «ДЕНЬ»

Згадала також пані Наталя й про те, що Мейс дуже любив Львів і часто тут бував. Писав про професора Львівського університету Володимира Здоровегу, також — про письменників Романа Федоріва та Романа Іваничука. «Їх, на жаль, давно нема з нами, але це — культурне серце Львова», — сказала Наталя Дзюбенко-Мейс. І сердечно подякувала організаторам події за розкішний подарунок її серцю і душі.

«Я вітаю всіх, хто працює в цьому прекрасному готелі, я вітаю В’ячеслава Михайловича з тим, що вдалося зробити новий, дуже важливий крок для перетворення готелю у ще вищий за духом заклад, — зазначила головний редактор «Дня» пані Івшина. — Бо насправді комфорт проживання — це комфорт середовища, коли ти розумієш, що тут працюють люди, які так високо цінують аристократизм душі. Джеймс як ніхто зробив багато для того, щоби Україна піднялася на високий рівень. В «Дні» ми мали можливість спілкуватися з ним, друкували його. Він допомагав нам відкрити широкий світ. Закликав ще в ті  роки пам’ятати, що з позиції жертви Україна у світі не повинна виступати, тому що ніхто нас не буде жаліти-співчувати, поки ми самі не станемо сильними і не станемо духовно міцними. В «Дні» вже багато років є спосіб пошанування Джеймса — вручення премії в галузі публіцистики  імені Джеймса Мейса.

BANKHOTEL, НОМЕР ІМЕНІ ДЖЕЙМСА МЕЙСА. ВИШУКАНИЙ, СТИЛЬНИЙ, ЛАКОНІЧНИЙ

І ми щороку намагаємося оцінити, як росте наша журналістика. Хочемо так само посилати такі імпульси нашим всім інститутам, факультетам, щоби, коли вони готують спеціалістів, пам’ятали, для якої саме країни повинні працювати журналісти.

Наближаються пам’ятні дні, і я кожного року думаю про те, що це не мають бути тільки жалобні дні, дні скорботи. Ми маємо засвоювати історичні уроки — що сталося тоді, чому прийшов 1932—1933 рік. Політики дуже часто не зацікавлені відстежувати цей причинно-наслідковий зв’язок. Не хочуть ніяких паралелей. І тому ми просто зобов’язані пам’ятати Джеймса, читати. І я дуже рада, що в цьому прекрасному готельному номері є книга Джеймса Мейса англійською. Я сподіваюся, що, прочитавши її, гості готелю зі всього світу краще розумітимуть, що було з країною». 

СТРІЧКУ ВІД НОВОГО НОМЕРА ПЕРЕРІЗАЛИ ЛАРИСА ІВШИНА, НАТАЛІЯ ДЗЮБЕНКО-МЕЙС ТА АНДРІЙ МОСКАЛЕНКО

«В історії України є багато людей, в тім числі — іноземців, які доклали дуже багато зусиль для того, що Україна була іншою, — сказав власник BANKHOTEL В’ячеслав Юткін. — Ми продовжуємо цю традицію, тому що в нас є два іменні номери. У лютому ми представляли іменний номер Габсбурга. І вже тоді знали, що у вересні відкриємо номер імені Мейса, що сьогодні й відбулося. На мою думку, українці не до кінця усвідомлюють, що саме Мейс зробив для України. Не до кінця й усвідомлюють, якої страшної біди зазнав наш народ  у 1932—1933 роках. І ми сьогодні просто віддаємо малесеньку частинку того, що винні Мейсу за те, що він зробив». 

Під час урочистостей Лариса Івшина та Наталя Дзюбенко-Мейс погасили іменний конверт і марку Джеймса Мейса. Як зазначив представник «Укрпошти», це дуже важливо, адже конверти розлетяться цілим світом і будуть нагадуванням про Джеймса Мейса. І про Україну.