МЕНЮ

2019 – під знаком Iвана Труша

150-річчя видатного митця у Львові розпочали відзначати звітною виставкою студентів

У січні 2019-го мистецька Україна буде відзначати 150 років від дня народження Івана Труша — українського живописця-імпресіоніста, майстра пейзажу і портретиста, мистецького критика та організатора мистецького життя в Галичині.

Заходи із вшанування галицького художника вже розпочалися у Львові, де Львівський коледж декоративного і ужиткового мистецтва імені І. Труша організував масштабну виставку, яка відкрилася 14 грудня у Палаці мистецтв. Експозиція вражає своїм жанровим різноманіттям: художній розпис, скульптура, реставрація творів живопису, художня кераміка, художнє ткацтво, художній метал, художні вироби з дерева, графічний дизайн, вишивка і моделювання одягу, дизайн архітектурного середовища...

— Наш навчальний заклад носить ім’я Труша вже понад 60 років, — розповідає «Дню» директор Коледжу ім. І. Труша Ольга КОЦОВСЬКА. — Ще 1956 року училищу було присвоєно ім’я Івана Труша. Сталося це з подачі Тарасова В.А., тодішнього директора навчального закладу, та Івана Марчука — тодішнього студента, а тепер уже відомого на весь світ художника. Тоді від студентського колективу він вніс пропозицію, щоб училище здобуло ім’я Івана Труша. Урядовці цю ідею оцінили позитивно. А вже від 1993 року наше училище стає коледжем I—II рівня акредитації, готуючи молодших спеціалістів і бакалаврів.

Звітна виставка розпочинає урочистості, пов’язані із вшануванням 150-ліття Івана Труша. Ці урочистості триватимуть у Львові протягом 2019 року.

— На виставці представлені лише студентські роботи?

— Саме так. Це роботи, зроблені здебільшого за 2015—2018-ті роки. Тут і дипломні, і кваліфікаційні, і курсові роботи. Представлені лише студентські роботи, хоча не слід забувати, що в кожній студентській роботі є і частка роботи викладача, який налаштовує свого підопічного на відповідний лад, аби він добре відповів на поставлене перед ним завдання.

Цією виставкою ми хотіли нагадати про наш навчальний заклад. Аби майбутні абітурієнти могли ознайомитися з роботами теперішніх студентів. Адже поріг коледжу діти зазвичай переступають у 15 років, а випускаються із навчального закладу вже зрілими та самостійними художниками. Дуже цікаво відстежувати цей прогрес і народження справжніх майстрів. За кожною з представлених робіт стоїть довгий шлях навчання та роботи.

— А чи є такі форми зацікавлення студентів, як, наприклад, конкурс на розроблення листівки тощо? Чи мали досвід взаємодії в цьому зі ЗМІ і чи була б цікава така форма — щоб і студентам було до чого прагнути, і ЗМІ могли показати нові імена?

— Ми регулярно беремо участь в найрізноманітніших конкурсах. Зокрема, минулого року брали участь у франківському конкурсі на найкраще оформлення різдвяної листівки.

Безперечно, нам була би дуже цікава така форма взаємодії зі ЗМІ. Ми відкриті до будь-якої співпраці. Нам усе цікаво. Тим паче, коли є такі шановані видання, як «День», де завжди візуальний ряд мав і має важливе місце.

— До речі, які роботи, представлені на виставці, ви особисто могли б відзначити?

— Кожен відділ у коледжі по-своєму унікальний. Абсолютно всі роботи варті уваги. У нас не було на меті вирізнити якісь окремі. Ми прагнули, аби кожен відділ представив себе належним чином.

Ми хотіли показати кожен відділ як самодостатню одиницю, познайомивши відвідувачів виставки з тим, як у нас працюють і як виглядають результати навчання та роботи наших студентів.

***

Переглянути звітну виставку студентів Коледжу ім. І. Труша можна у львівському Палаці мистецтв, який відкритий для відвідувачів щодня, крім понеділка, з 11.00 до 17.30. Експозиція буде представлена, як мінімум, до кінця року, проте, за словами організаторів, виставка, ймовірно, триватиме до 21 січня.

Дмитро ПЛАХТА, «День», Львів, фото Павла ПАЛАМАРЧУКА