МЕНЮ

На Жмеринський вокзал після семи років "еміграції" повернули пам’ятник Остапа Бендера

25 жовтня, 2019 - 11:42

Вчора на Привокзальній площі Жмеринки встановили пам’ятник головному герою роману «Дванадцять стільців» Остапу Бендеру. Його демонтували сім років тому під час реставрації вокзалу і прилеглої території. Увесь цей час скульптура знаходилася на зберіганні у свого творця – скульптора Миколи Крижанівського. Але на численні прохання жмеринчан, які активізувалися упродовж останнього року, місцева влада вирішила повернути пам’ятник на його законне місце. На реєстраційні роботи композиції виділили кошти з місцевого бюджету. Урочисте повернення пам’ятника на Жмеринський вокзал святкуватимуть у неділю, 27 жовтня. З цієї нагоди обіцяють влаштувати літературно-гумористичне шоу «Засідання триває або Повернення Остапа». На капітанському місту вокзалу-корабля гостей зустрічатиме сам Остап Сулейман Берта Марія Бендер-бей.

«Остап Бендер повернувся із вимушеної семирічної еміграції до рідної Жмеринки, – написав на своїй сторінці у Facebook його автор Микола Крижанівський. – Це стало можливим за сприяння місцевої влади, котра зорганізовувала всі необхідні реставраційні та будівельні роботи, а також активної підтримки громади, яка прагнула повернення вже брендової скульптури на своє місце...

Згадується 2001 рік, коли я отримав пропозицію тодішнього голови міста Віктора Жеребнюка взяти часть у конкурсі на створення цього проекту. Чи то по своїй простоті, чи недоумковості, зрозумів це, як пам’ятник Степану Бандері, бо ж дуже хотілось. Коли привіз ескізи і побачив вже представлені іншими митцями роботи, побачив, що вдарив у штангу. Але, дякую меру, мені запропонували таки подати свій варіант цього літературного героя. От і подав. За 12 років Остап прижився на Привокзальній площі і став справжнім жмеринчанином, символом міста, образом позитивного авантюризму і, закладеного в саму композицію життєдайності та оптимізму, українського характеру. Саме таким бачиться мені портрет нашого земляка-подолянина, який викуваний і зварений в благородній міді».

Нагадаємо пам’ятник Остапу Бендеру встановили на Привокзальній площі у 2001 році до 80-річчя написання роману «Золоте теля», в якому згадується Жмеринка. Довгий час кожен, хто проїжджав через станцію Жмеринка, міг сфотографуватися не лише на фоні величного вокзалу-корабля, а й посидіти на стільцях біля головного героя романів Ільфа та Петрова «Дванадцять стільців» і «Золоте теля» Остапа Сулеймана Берта Марія Бендер-бея. Однак у 2011 році розпочали реконструкцію площі, пам’ятник зняли та забули повернути. Тепер, завдяки активним жмеринчанам та місцевій владі, Остап Бендер знову зустрічатиме і проводжатиме пасажирів Жмеринського вокзалу.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниччина, фото із Facebook-сторінки Миколи Крижанівського