МЕНЮ

На фестивалі у Тернополі гончарі влаштували вогняне шоу (фото)

22 липня, 2018 - 12:36

Конкурси, майстер класи з розпису кераміки кольоровими глинами, виготовлення посуду і свищиків, майстер-шоу, вогняне шоу. Усе це і більше — в чотириденній програмі Всеукраїнського фестивалю гончарів «Не святі горшки ліплять». Уже вдруге він зібрав у Тернополі майстрів цієї справи з різних регіонів України. Також прибули гончарі з Білорусі та США. На Козацькому острівку в парку «Топільче» майстри довели, що гончарство не просто ремесло, а життєва філософія.

Сам же фестиваль — майданчик для спілкування. Співорганізатор та ініціатор заходу Уляна Джигринюк розповіла «Дню»: «Так, як я очолюю осередок Спілки майстрів Тернопільської області, шукаю майданчик для спілкування умільців і взаємодії. Це чудова можливість об’єднати їх і плюс до цього — тернополяни й гості міста можуть подивитися на сам процес і оцінити працю майстра».

На фестивалі представлені вироби з глазурованої, воскової, молочної, димленої кераміки. Але, якщо димлена кераміка з Червонограда — чорна, то з Локачів Волинської області — сріблястого і коричнево-сірих відтінків. Усе залежить не лише від технології випалу, а навіть від того, з яких порід дерев дрова для цього використовують. Окрім посуду, можна також побачити інші речі домашнього вжитку. Наприклад — іграшки. Майже тридцять років тернополянин Юрій Іщук виготовляє свищики. «Я від цього задоволення отримую, — каже гончар. — Кожен персонаж має свій характер. Вони живі».

Для вогняного шоу майстри виготовили двометровий глек без днища. Для цього використали 380-ти кілограмів шамоту — вогнетривкої глини. Керував процесом Сергій Рєзніков з Нікополя Дніпропетровської області — гончар-технолог керамічних виробів. Удень в суботу велетенську посудину випалювали при температурі 1000 градусів, а вночі — підпалили. Глечик зробили з багатьма отворами, через які добре видно вогонь. Для підсилення ефекту, окрім дров, використовували тирсу зі сіллю.

У неділю гончарі продовжують майстер-класи для охочих оволодіти елементарними навичками ремесла. Діє також ярмарок.  На фестивалі «Не святі горшки ліплять» представляють свої вироби не лише гончарі, а й інші майстри, які, зокрема, створюють речі з екологічно чистих матеріалів.

Лариса МИРГОРОДСЬКА, Тернопіль