МЕНЮ

У Вінниці в недіючому кінотеатрі запрацювала мистецька резиденція "Над Богом" (фото)

21 серпня, 2019 - 16:12

Старий і аварійний кінотеатр «Росія», що розташований у самому центрі міста, хоча б на кілька днів перетворився на публічний простір. Від учора і до 30 серпня в цьому приміщенні діятиме мистецька резиденція «Над Богом». Цього року проєкт відрізняються від попередніх як форматом, так і темою. Вона присвячена сучасній електронній музиці задля порятунку минулого. Програма насичена творчими заходами, які орієнтовані на різне коло відвідувачів, але так чи інакше дотичні до ролі збереження культурної спадщини радянського періоду.

«Яскравим об’єктом цього часу у Вінниці є кінотеатр «Росія», який не діє вже більше 20 років, тим не менш є частиною міського простору і викликає у вінничан гарні спогади про минуле. Коли ми тільки відчинили вхідні двері, зайшов чоловік зі своїм сином і каже: «Хочу тобі показати, де я познайомився з твоєю мамою». І це не перший раз. Щоразу, коли ми проводимо резиденцію у Вінниці, до кінотеатру приходять люди, які ностальгують за цим простором. І це є найголовнішим нашим продуктом, бо цей простір стає публічним доступним, нехай на десять днів, нехай раз на два роки. Але це такий імпульс який породжує багато смислів для розвитку цієї території у майбутньому», – відзначив співорганізатор резиденції Леонід Марущак.

У проєкті задіяні організатори музичних подій з різних міст України, які працюють з об’єктами радянської спадщини. Під час резиденції вони презентують відвідувачам різноманітний музичний контент. Також обговорюватимуть формати та перспективи роботи з подібними об’єктами в Україні. Адже зараз в тренді і на часі перетворювати на клуби чи креативні простори недіючі індустріальні об’єкти. Творча ревіталізація є беззаперечною ознакою постіндустріального світу, переконує кураторка мистецької резиденції «Над Богом» Дана Брєжнєва.

«Перший раз у цьому залі ми зібралися у 2015 році, щоб якимось чином осмислити якимось чином процеси декомунізації, які тільки були ініційовані державою, і прослідкувати, як відбуваються міські трансформації, зміни публічного простору та урбаністичні мутації, – розповідає кураторка. – Надалі цей ідеологічного зсув був головним акцентом та темою наших резиденцій. І цього року ми придумали тему «Гарцюй за спадщину», яка присвячена сучасній електронній музиці, а саме: як вона намагається ревіталізувати культурну та інфраструктурну спадщину радянського періоду».

Важливою складовою резиденції є кінопрограма, оскільки збереження та актуалізація оригінальної функції колишнього кінотеатру «Росія» є пріоритетною для учасників. Відеопрограма резиденції «Над Богом» торкається різних аспектів взаємодії режисерів та художників із радянською спадщиною, що може допомогти в пошуках шляхів соціалізації закинутого модерністського кінотеатру «Росія» в центрі Вінниці.

Як писав «День», «Росія» – це найбільший у місті кінотеатр , який розрахований на 1200 глядачів. Збудували його ще в кінці 1960-х років і це вважалося справжнім архітектурним проривом, бо заклад спорудили на розкішному схилі річки Південний Буг, на місці легендарної вінницької Єрусалимки, де кілька століть був єврейський ринок. Будівля мала розкішний скляний фасад і широкі сходи — вражала своїми розмірами. Але вже 20 років приміщення стоїть пусткою в центрі Вінниці через те, що приміщення передали в довгострокову оренду. Договір оренди з завершується в кінці 2021 року. Місто розглядає можливість свтореня тут потужного культурного центру.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото автора