МЕНЮ

У Львівській академії мистецтв представили виставку іконопису

21 січня, 2016 - 09:01

Експозиція приурочена до 20-річчя заснування кафедри сакрального мистецтва ЛНАМ і репрезентує іконопис, виконаний студентами, що втілює давні традиції українського сакрального мистецтва. 

Як поінформували «День» в академії, метою заходу є представлення творів сучасного сакрального мистецтва, що ретранслюють глибокі художні образи східнохристиянської традиції. «Така подія є непересічною для мистецького життя Львова, оскільки більшість творів експонуватимуться вперше – після тривалого зберігання у фондах кафедри», – говорять організатори виставки.

Кафедра сакрального мистецтва ЛНАМ заснована 1995 року при факультеті образотворчого мистецтва та реставрації Львівської національної академії мистецтв. І це – єдина в Україні кафедра при вищому навчальному закладі, що готує фахівців у галузі сакрального мистецтва. Засновником та автором концепції її діяльності є чинний завідувач кафедри професор Роман Василик.

В академії розповідають, що сакральне мистецтво західної України в період між двома світовими війнами ХХ ст. розвивалося і досягло високого рівня завдяки таким особистостям, як Антін Манастирський, Модест Сосенко, Михайло Осінчук, Петро Холодний(старший), Василь Дядинюк, Юліан Буцманюк, Андрій Коверко, Павло Ковжун, Дем'ян Горняткевич, Михайло Бойчук, Осип Курилас, Юрій Магалевський… Список можна продовжувати.

Ці майстри були знаними постатями в мистецькому житті Львов і своєю творчістю зміцнювали національну ідентичність українців. Стараннями Владики Андрея Шептицького було засновано Національний музей у Львові, завдяки чому вдалось зберегти безцінні скарби українського сакрального мистецтва. Для розвитку мистецтва Митрополит заснував мистецьку школу під проводом Олекси Новаківського, а також іконописну майстерню "Студіон" при монастирі Студитів у Львові, ігуменом якого на той час був о. Климентій Шептицький.

За політичних реаліїй, зумовлених підпорядкуванням західних земель Галичини в єдину  Радянську Україну, про існування сакрального мистецтва навіть і не йшлося...

Процеси, пов’язані з відновленням незалежності Української держави, реабілітацією релігії, легалізацією Української греко-католицької церкви, поставили нові завдання і перед митцями. Необхідно було, зокрема, відродити перерваний процес підготовки фахівців сакрального мистецтва. А це було складно, бо більша частина суспільства внаслідок потужного натиску попередньої ідеологічної системи втратила зв’язок з традиціями та духовним надбанням попередніх поколінь. І це стосувалося не лише мирян, а й провідників релігійного життя – священиків, нерідко – єпископів, також частини художників.

1990 року, за спільної ініціативи ігумена монастиря оо. студитів у Львові о. Севастіяна (Дмитруха) та педагогів ЛНАМ при монастирі була заснована іконописна студія, що проіснувала три роки. Водночас  Роман Василик виступив з ініціативою створити у Львівській академії мистецтв кафедру сакрального мистецтва. Основною метою художника сакрального мистецтва мало стати пропагування ідеї українського сакрального мистецтва – як одного з важливих факторів ідентифікації національної духовності та культурного продовження здобутків попередніх епох. У формуванні навчальних програм підготовки фахівців сакрального мистецтва основний акцент робився на ідейному, богословському спрямуванні цього виду творчості. За засадничі напрями розвитку іконопису було прийнято основи сакрального мистецтва Княжої доби, мистецтва ХІV – ХVІ ст., а також досягнення художників Галичини першої половини ХХ ст.

Професор Василик розробив концепцію діяльності кафедри сакрального мистецтва, що передбачала реалізацію довготермінової програми відродження і популяризації українського іконопису та його самобутньої стилістики (базованої на візантійській традиції), визначала напрями навчально-методичної, науково-дослідницької і творчої роботи професорсько-викладацького колективу.

Підготовку фахівців сакрального мистецтва від початку заснування кафедри здійснювали провідні фахівці галузі Роман Василик, Карло Звіринський, Микола Бідняк, Микола Кристопчук, Володимир Овсійчук, о. Ласло Пушкаш. Для читання курсів лекцій на відділ запрошувалися авторитетні науковці і теологи патріарх УАПЦ Димитрій Ярема, віце-ректор Українського католицького Університету в Римі о. доктор Іван Музичка, ректор  семінарії Святого Духа у Львові (тепер ректор УКУ) о. Богдан Прах,  доктор канонічного права  о. Михайло Димид, відома художниця, іконописець, лауреат премії ім. Василя Стуса –  Іванка Крип’якевич-Димид та багато інших.

Починаючи з 2011 року, кафедра запровадила традицію щорічного відзначення Дня кафедри 31 жовтня у День святого апостола і євангелиста Луки – покровителя художників та іконописців.

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів. Фото Романа БАЛУКА.