МЕНЮ

У Львові презентували п'ять архівів ОУН

20 березня, 2017 - 20:57

Сьогодні, 20 березня,у національному музеї-меморіалі "Тюрма на Лонцького" Архів Центру досліджень визвольного руху презентував останні п’ять архівів підпілля ОУН. Вони були викопані впродовж останніх півроку на Львівщині та Тернопільщині. 

Документи були закопані у суворій таємниці і пролежали в землі понад 60 років. Тепер вони дадуть можливість прослідкувати діяльність фінансових, інформаційних та безпекових структур українського підпілля в 1940-х рр.

 "У архіві знайденому два тижні тому на Бережанщині виявлено картотеку Служби безпеки ОУН на кілька сотень осіб. Це перша знахідка такого плану. В архіві ОУН з Буського району окрім власне документів, було також кілька печаток, в тому числі одна із написом "Архів". Проштемпельовані подібними печатками документи часто траплялись дослідником, однак сама печатка зустрілась вперше", - розповів директор Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького" Руслан Забілий. 

Знайдені архіви зберігалися у бідонах. Переважно їх знаходили закопаними під деревами. Через довгий термін зберігання під землею бідони проржавіли. Тому деякі архівні матеріали дуже пошкоджені або взагалі не піддаються відновленню. Проте 85-90% знайдених матеріалів вдасться врятувати. 

В знайдених архівах багато інформаційних листівок, протоколів допиту, вишкільних матеріалів, некрологів, тощо.  В одному архіві був знайдений гаманець і воєнний квиток. Ще один архів налічує 5 тисяч однотипних пропагандистських листівок та матеріалів. Це показує масштаб в якому з обмженими ресурсами і можливостями діяло підпілля. 

За словами Руслана Забілого такі речі не становлять інтересу для "чорних археологів", тому потрапляють до істориків майже безперешкодно. Виняток становлять випадки коли люди, які знайшли архів, самі не хочуть його віддати. 

Зараз над архівами працюють архівісти та реставратори. Згодом їх відсканують, опишуть та викладуть у вільний доступ в Електронному архіві визвольного руху.

Павло ПАЛАМАРЧУК, Львів. Фото автора