У Вінниці триває виставка архаїчних масок та костюмів, які одягали на Маланки

Уперше напередодні новорічних та різдвяних свят Вінницький обласний краєзнавчий музей представив унікальну експозицію карнавальної атрибутики, маланкових масок та костюмів, які одягали подоляни на свято Маланки та Василя. Раритетні експонати надали Національний природний парк «Кармелюкове Поділля» та громада села Червона Гребля, де до наших днів зберігся прадідівських обряд «Маланка», коли «циганська сім’я» ряжених обходить село з піснями, віншуванням та іграми.

«Новий рік – одне з найдавніших і найпопулярніших календарних свят. Ніч перед Новим роком вважалася чарівною, з нею було пов’язано чимало повір’їв, ритуалів, звичаїв та обрядів, які збереглися в різних куточках Поділля. Та особливо цікаво відзначають це свято у Червоній Греблі. Навіть у радянський час, не дивлячись на всі засудження чи заборони, жителі села відзначали це свято. У них зберігся дещо відмінний порядок щедрування з більшим складом учасників, співають не тільки хлопці, але і одружені чоловіки. На час свят між вуличними групами ряжених виникають бійки, але в межах певних ігрових правил. Можливо, такі ігри-поєдинки уособлювали боротьбу добрих і злих сил або зими з літом. Також характерними для обряду є «циганські сім’ї», до якої входять батько («старий»), мати («стара») та «синки». Окремо селяни обирають «Маланку» – миловидного хлопця 13–14 років та «Березу» – головного персонажа, – розповідає завідувач науково-дослідницького відділу давньої історії Вінницького обласного краєзнавчого музею Лілія Гальчевська. – Представлені в експозиції костюми належать жителям села Червона Гребля. Особливе захоплення викликають архаїчні маски, які одягають ряжені. Вони передаються з покоління в покоління і вважаються символ багатства і доставку. Ряжених дуже чекали, особливо ті родини, де на виданні були дівчата. Характерною особливістю хутряних масок є отвори для очей і рота, які обшиті червоною тканиною. Не менш цікаві головні убори – чим ширший бриль, тим більше повноважень має його володар у «циганській родині».

Успадкований з діда-прадіда обряд «Маланка» був і залишається надзвичайно популярним у селі Червона Гребля. З роками жителі не тільки зберегли давні традиції, а й творчо їх переосмислили та надали нового звучання архаїчним явищам. Щороку на свято Маланки та Василя вони проводять у селі етнографічний фестиваль «Весела Маланка». Відвідати його можуть усі охочі, причому абсолютно безкоштовно.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото автора