МЕНЮ

У Києві відкрилася виставка, присвячена Ігорю Костецькому

16 травня, 2018 - 11:18

Виставка-експозиція «На горі. Ігор Костецький та період «мистецького безвізу», присвячена 105-річчю від дня народження діяча, відкрилася під дахом Музею книги та друкарства України.

Як уже розповідав «День», Ігор Костецький — письменник, перекладач, критик, режисер і видавець, один з яскравих представників української міграційної інтелектуальної еліти. Виставка складається з раритетних видань «На горі», архівних документів, фото, листів друзям і родичам, а також образів, які так чи інакше розкривають довгий творчий і життєвий шлях цієї людини.

Названі виставки — відсилання до видавництва Костецького «На горі», яке він назвав на честь маєтку свого діда у Вінниці, що стояв на горі. Там пройшло його дитинство. «Мистецький безвіз» — метафора, що показує, як тісно пов’язана Європа з такими українськими культурними діячами, як він.

Експозиція інтерактивна. Кожна її частина відповідає періоду життя, коли Ігор Костецький творив під різними іменами й псевдонімами. Інформація представлена ​​в хронологічному порядку: дитинство у Вінниці, навчання у Києві, Ленінграді, Москві, період німецької окупації, еміграція.

«Ще до еміграції, у сорокових роках, він змінив своє прізвище на материнське, з Мерзлякова на Костецького. У самій еміграції, коли намагався влитися в західне культурне середовище, переклав своє ім’я на європейський манер: Eaghore G.Kostetzky. G — означає Юрко, так його називали в дитинстві. Виставку потрібно сприймати інтуїтивно, по-художньому. Є можливість взаємодії, наприклад, ми хочемо поставити столик і дати глядачам можливість позмагатися у конкурсі, подібному до того, який він із друзями проводив на своїх виставках у київській квартирі, а саме намалювати найбезглуздіший плакат і отримати за це хліб, намазаний гірчицею (аналогія з плакатом «Бийте Воші!», також представленим тут — Є. Т). Ще ми зробили квест про число 13, з яким тісно пов’язане життя Костецького. Цей секрет захованио в його листах до родичів», — розповів літературознавець, директор Фестивалю «Острів Європа» і співкуратор виставки Олександр Вешелені.

Виставка проходить у рамках Фестивалю «Острів Європа» й триватиме у столиці з 15 травня до 7 червня, після чого вирушить на батьківщину Костецького до Вінниці, де перебуватиме з 14 до 26 червня. Потім вона поїде по інших містах.

Євген ТЕРЕЩЕНКО

Фото Марії КОВАЛЬЧУК