МЕНЮ

Рівненські активісти виявили неякісні проекти з енергоефективності

13 вересня, 2017 - 16:54

На Рівненщині розподіл бюджетних коштів на проекти  з енергоефективності відбувається непрозоро. У цьому переконують місцеві активісти. Так, представники громадської організації «Екоклуб» проаналізували проекти, які подають на конкурс. Загалом на їх реалізацію з обласного бюджету  мають спрямувати 10 мільйонів гривень. Водночас підготовані вони неякісно. Мова йде, зокрема, і про неправильні розрахунки, і про необґрунтовану економію.

«Загалом на конкурс надійшло 80 проектів. Із них на сьогодні відібрали 54. Однак наприкінці тижня має відбутися третій етап конкурсу, де мають відібрати і інші проекти. Вони й отримають фінансування з обласного бюджету.  Справа в тому, що я входжу до цієї конкурсної комісії. Під час визначення переможців голосував проти, бо, на мою думку, департамент житлово-комунального господарства, енергетики та енергоефективності Рівненської ОДА  не провів якісної оцінки цих проектів. Навіть поверхнево було помітно неточності, незрозумілі факти і цифри, - пояснює експерт із енергоефективності ГО «Екоклуб» Дмитро Сакалюк. – Ми детально дослідили 6 проектів. В результаті наші здогади підтвердилися.  Лише до одного з них не залишилося питань. Там все зрозуміло і правильно пораховано. Щодо інших проектів  ми виявили факти, які підтверджують їх неякісну підготовку. Є серед них і кричущі. Наприклад, у Новоселівській школі, що у Млинівському районі, хочуть замінити 2 газові котли, яким лише 9 років. Їх вважають такими, що вже не можуть працювати. При цьому виробник вказує, що термін їх експлуатації – 15 років. Разом із тим, у нас в області налічується більше 400 котлів, які працюють понад 20 років. Вартість цього – 712 тисяч гривень. До нього є й інші зауваження. Зокрема, вказаного коефіцієнта корисної дії  нових котлів буде досягти дуже важко. До речі, до аналізу проектів ми залучили професійного енергоаудитора з Києва. І він підтвердив наші висновки. Іншим прикладом є об’єкт в Острозькій центральній лікарні, де планують замінити електроплити в харчоблоці. Загальна вартість проекту – 157, 2 тисячі гривень. Його розробники вказують економію в 30 відсотків, базуючись лише на даних виробника. При цьому не досліджуючи, які плити там стоять на сьогоднішній день і скільки вони споживали. Тобто нема жодного підтвердження такій економії.  Крім того, ми аналізували, які компанії розробляли проектно-кошторисну документацію».

Загалом активісти підрахували, що  приблизно 40 проектів із 54 такої якості. Тобто 75 відсотків проектів із енергоефективності мають суттєві зауваження. Проте за них голосують.  Щоб вплинути на ситуацію, представники громадської організації готують відкритий лист до обласної влади з проханням пояснити публічно, чому комісія голосує за неякісно розроблені проекти,  та що планується зробити, щоб усунути недоліки. Крім того, активісти пропонують допрацювати положення щодо проведення конкурсу проектів з енергоефективності.

Тетяна ІЛЬНИЦЬКА, Рівне