Прем'єрка Молдови говорила українською під час брифінгу у Києві

Україна та Молдова залишаються не тільки сусідами, а й незмінними та надійними партнерами. Про це заявив Президент України Володимир Зеленський під час спільної з Прем’єр-міністром Республіки Молдова Майєю Санду зустрічі зі ЗМІ 11 липня у Києві.

Глава держави наголосив, що один із перших закордонних візитів Прем’єр-міністр Молдови здійснила саме до України, передає прес-служба Адміністрації Президента на офіційному сайті

«Це значить, що наші країни не лише сусіди, а й незмінні партнери», – сказав Володимир Зеленський.

За словами Президента, уряд і парламент Молдови завжди підтримували суверенітет і територіальну цілісність України. Він висловив сподівання, що новопризначений уряд Республіки Молдова продовжить це робити.

Президент зазначив, що Україна й надалі надаватиме всебічну підтримку територіальній цілісності Молдови і братиме активну участь у переговорному процесі з придністровського врегулювання.

«Україна та Молдова об’єднанні одним спільним бажанням – щоб на наших територіях не було російських військ. Також ми не дозволимо нав’язувати нам будь-які плани з так званої федералізації. Щодо захисту суверенітету наших держав і безпеки в регіоні – наші позиції єдині», – підкреслив Володимир Зеленський.

Прем'єр-міністерка Молдови Майя Санду говорила українською мовою під час брифінгу у Києві після своєї першої зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським.

Зокрема, вона заявила, що підтримує територіальну цілісність України й поважає українців, які загинули, захищаючи суверенітет своєї країни.

«Ми в Молдові повністю підтримуємо територіальну цілісність України, і я відчуваю глибоку повагу і шану до тих українців, які пожертвували своїм життям, щоб захистити свою країну, її суверенітет, майбутнє як європейської держави», — сказала вона, після чого перейшла на англійську, передає Громадське

Зеленський похвалив гарну вимову Санду і запитав, де вона навчилася так добре говорити українською. «У літаку, поки летіла сюди», — відповіла прем'єрка.

На зустрічі Санду і Зеленський обговорили, зокрема, посилення співпраці між країнами у сферах регіональної безпеки та європейської інтеграції, а також в економічному та енергетичному секторі.

«Молдова розглядає стратегічне партнерство з Україною як важливий принцип власної безпеки. Євроінтеграція та імплементація Угоди про асоціацію — наші спільні цілі», — сказала Санду.

Також вона додала, що Молдова має намір встановити повноцінний контроль над своїм кордоном.

Зі свого боку Зеленський заявив, що Україна і Молдова мають спільне бажання не мати російських військ на своїй території і не дозволять нав'язувати плани по так званій федералізації.

«Україна і надалі буде надавати підтримку територіальній цілісності Молдови й активно брати участь в переговорному процесі в Придністровському врегулюванні», — додав Зеленський.

Крім того, політики обговорили внутрішні реформи, об'єднання енергосистем України та Молдови з енергосистемою континентальної Європи, а також питання екстрадиції екссуддя Дніпровського райсуду Києва Миколи Чауса, підозрюваного в отриманні $150 тис. хабаря.

Чільне місце у порядку денному переговорів Президента України Володимира Зеленського та Прем’єр-міністра Молдови Майї Санду, які відбулися 11 липня, мала тема розвитку економічної співпраці. Перемовини були продуктивними. «Особливу увагу приділили перспективам економічної співпраці. За 2018 рік товарообіг між нашими країнами зріс на 11% і склав майже 1 мільярд доларів США. Думаю, найближчим часом ми з легкістю досягнемо такого ж показника, тільки без слова «майже», – сказав Глава держави під час спільної прес-конференції за результатами зустрічі у Києві.

Окремо сторони обговорили перспективи об’єднання енергосистем України та Молдови з енергосистемою континентальної Європи, повідомив Володимир Зеленський, зазначили у прес-службі Адміністрації Президента. 

«Я запевнив молдовську сторону у надійності України як постачальника електроенергії до їхньої країни», – наголосив він.

Також ішлося про міжлюдські контакти. Президент висловив думку, що громадяни України та Молдови можуть здійснювати взаємні поїздки за внутрішніми ID-картками.

«Ще одне з питань – це забезпечення освітніх потреб української громади в Молдові. На мою думку, важливо зберігати диференційований підхід до українських шкіл і вивчення української мови у Молдові», – заявив Глава держави.

Окремо Володимир Зеленський порушив питання екстрадиції в Україну екс-судді Миколи Чауса. «Наші партнери пообіцяли сприяти цьому процесу», – констатував Президент.

Глава держави подякував Прем’єр-міністру Молдови за візит до України та висловив переконання, що активний діалог і взаємодія у всіх сферах обопільного інтересу країн будуть продовжені.

За словами Майї Санду, Молдова розглядає стратегічне партнерство з Україною як важливу засаду власної безпеки.

«Європейська інтеграція та імплементація Угоди про асоціацію з Європейським Союзом – наші основні спільні з Україною цілі», – підкреслила Прем’єр-міністр Молдови.

За словами Майї Санду, уряд Молдови хоче тісніше співпрацювати з Україною в економічному та енергетичному секторах.

«Ми прагнемо встановити постійний спільний контроль над кордоном, щоб захистити наші кордони від злочинності та контрабанди», – також зазначила Прем’єр-міністр Республіки Молдова.