Чорнобильській АЕС офіційно передали новий безпечний конфайнмент

Компанія Novarka офіційно передала Чорнобильській АЕС новий безпечний конфайнмент (НБК) для введення його в експлуатацію. 

Церемонія передачі відбулася в середу, 10 липня. В урочистому заході взяли участь представники країн-донорів Чорнобильського фонду "Укриття", Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), українських держорганів, а також президент України Володимир Зеленський, пише Deutsche Welle.

Після завершення процесу передачі об'єкта ЧАЕС отримає ліцензію і перейде до експлуатації комплексу НБК і демонтажу нестабільних конструкцій об'єкта "Укриття", повідомляє агенція новин "Інтерфакс-Україна".

Будівництво НБК розпочалося 2012 року після масштабних підготовчих робіт на майданчику. Через великі розміри НБК його довелося будувати двома частинами, які було піднято й успішно з'єднано у 2015 році. Наприкінці листопада 2016 року арку НБК було насунуто на зруйнований унаслідок аварії 4-й блок ЧАЕС.

Масивна металева конструкція завдовжки 165 метрів та заввишки 110 метрів має загальну вагу 36,2 тисячі тонн. НБК насувається за допомогою спеціальної системи, що складається з 224 гідравлічних домкратів і дає змогу пересувати арку на 60 сантиметрів за один цикл.

Всередині арки НБК встановлено кран для демонтажу наявного старого "саркофага" й залишків 4-го енергоблоку. НБК має проектний термін експлуатації 100 років. На спорудження цього об'єкта було витрачено 1,5 мільярда євро, з яких 431 мільйон виділив Європейський Союз. ЄБРР із власних ресурсів надав 480 мільйонів євро на "План здійснення заходів на об'єкті "Укриття", йдеться у повідомленні банку. Загалом кошти на НБК надали 45 країн-донорів.

Спорудження арки НБК - найдорожча частина плану заходів. Загалом реалізація всього проєкту коштуватиме 2,2 мільярда євро, кажуть у прес-службі ЄБРР. Водночас у Державному агентстві з управління зоною відчуження вже визнали, що для подальшої реалізації цього проєкту "необхідні додаткові фінансові ресурси, насамперед зі сторони України", - цитує "Інтерфакс-Україна".

Зеленський воліє перетворити ЧАЕС на точку зростання

Під час церемонії президент України Володимир Зеленський запропонував перетворити Чорнобильську зону на одну з точок економічного зростання для України. "Сьогодні я підписав указ, який стане початком перетворення Зони відчуження на одну з точок зростання для нової України", - сказав він, цитує "Інтерфакс-Україна".

За задумом Зеленського, спочатку буде створено "зелений коридор" для туристів і прибрано передумови для корупції. Зеленський наголосив, що не буде більше "заборон знімати відео та інших подібних нісенітниць", а Зона відчуження перетвориться на "науковий і майбутній туристичний магніт".