МЕНЮ

На Бережанщині відбувся фестиваль «Дзвони Лисоні»

10 серпня, 2014 - 22:14

Захід присвячений вшануванню пам’яті полеглих у Першій світовій війні, відзначенню 100-річчя заснування Легіону Українських Січових  та 98-річчю боїв на Лисоні.

У серпні 2014-го минає 100 років від початку кривавої війни, котру за її масштаби, кількість залучених держав і націй, а також за глобальні наслідки назвали Першою світовою. За даними істориків, Галичина була чи не найкривавішим полем її битв. До складу австрійської армії було призвано близько 300 тисяч галичан. Приблизно 80 тисяч з них загинули на фронтах війни. Багато цивільних галичан загинули під час бойових дій, хвороб, голоду й репресій як з одного, так й з другого боків.

Нагадаємо, що гора Лисоня стала знаною на українських землях як місце героїчної слави і болючих втрат Українських Січових Стрільців. 2 вересня 1916 року тут відбулася найкривавіша битва легіону УСС у складі австро-угорських коаліційних військ з російською армією. Перемогу було здобуто ціною втрати понад половини особового складу легіону: 81 вояк убитий, 293 – поранені, 285 потрапили у полон. Найбільше втрат зазнав старшинський склад. У бою полягли хорунжі Денис Кліщ, Ярослав Кузьмович, Іван Максимишин, Юліан Соколовський; поранення отримали сотник Роман Дудинський, поручник Осип Яримович, четарі Богдан Гнатевич, Остап Коберський, хорунжі Михайло Мінчак, Євген Ясеницький; потрапили у полон поручники Андрій Мельник, Роман Сушко, четар Василь Кучабський, хорунжі Михайло Дорошенко, Микола Загаєвич, Михайло Матчак та інші.

Нині на вершині Лисоні височить Хрест скорботи і слави, встановлений1994-го як данина світлій пам'яті українських січових стрільців. На мармурових плитах викарбувані імена полеглих. Поруч із Хрестом збудована капличка. 2007 року біля підніжжя Хреста скорботи і слави було встановлено Державний Прапор України, 2008 – стенд Пам'яті.

Цьогорічний фестиваль «Дзвони Лисоні» організували Бережанська районна рада та ГО «Європейська Галицька Асамблея». У рамках заходу – театралізоване військово-історичне дійство «Бій Легіону УСС проти підрозділів Російської Імператорської армії», панахида за жертвами воєн та молебень за якнайшвидше настання миру, які спільно провели представники УГКЦ, УПЦКП, УАПЦ,УКЦ.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів. Фото Павла ПАЛАМАРЧУКА.