В Олиці на Волині відреставрували дзвіницю колегіального костелу Святої Трійці - пам’ятки національного значення

Реставраційними  роботами  в  Олиці  опікується  Фонд культурної  спадщини  із  Польщі. Відновлення дзвіниці  називають  одним  із найбільших  проєктів  останнього  реставраційного  сезону,  який  здійснено  у  ході  програми захисту культурної спадщини за кордоном. Спадшини,  мається,  на  увазі, польської,  проте  і  костел,  і  комплекс  споруд  біля  нього є  пам’яткою  національного  значення  і  для України. Реставрація костелу  в  Олиці  - це найбільш дороговартісний проєкт, який   Фонд  культурної  спадщини  здійснює  за  межами  Польщі. Оликою він опікується, починаючи з 2013 року. Торік у  січні було  завершено  реставрацію  фасаду  костелу.  І  це  титанічна  робота  не  лише  у  плані  матеріальному,  а  й  культурному.

Як  повідомляла  в  коментарі  «Дню»  Марта ШАФРАНЕК, спеціаліст PR/прессекретар Національного Інституту польської культурної спадщини за кордоном ПОЛОНІКА, історичному фасаду з XVII століття колишнього колегіального костелу Пресвятої Трійці в Олиці на Волині «повернуто давній блиск. На момент початку реставраційних робіт Інститутом ПОЛОНІКА втрати і пошкодження були на приблизно 70% поверхні фасаду, було видно також сліди від куль з періоду двох світових воєн і сліди вандалізму. Костел Пресвятої Трійці — це унікальна, високого рівня європейська пам’ятка з доби бароко на території давньої Речі Посполитої, з безцінними елементами всередині: вівтарі і епітафії родини Радзивіллів. Костел збудовано в 1635—1640 роках на замовлення сина Станіслава Радзивілла — Альбрехта-Станіслава».

І  ось  повернуто  первісну  красу  й  старій  дзвіниці. Олику давно хочуть зробити туристичною перлиною України, але, як бачимо, без допомоги поляків зникли б і ті пам’ятки, які ще дожили до нашого часу.

Наталія  МАЛІМОН, «День»,  Луцьк