Як Лукашенка в телевізорі перетворили на Порошенка

Передвиборне послання Олександра Лукашенка поставило мешканців російського телевізора в складну ситуацію. З одного боку, пряме звинувачення на адресу Росії у брехні, провокаціях, прямі погрози - «палахкотітиме так, що до Владивостока буде важко» - це ляпас, на який російський телевізор звик відповідати потоками майданної лайки. З другого боку, є надія, що після виборів усе врівноважиться, Лукашенко заспокоїться, поверне вагнерівців до Росії, а не до України, як натякав, і можна буде як раніше годувати всіх казками про «братні народи» і «союзну державу».

У програмі «60 хвилин», яка вийшла 4.08.2020, одразу після буйної промови Лукашенка, були представлені обидві позиції.

«Експерт» Ігор Коротченко повідомив, що у нього важке відчуття на душі й причина цього - «політична параноя», яку він діагностував у білоруського президента. «Експерта» Коротченка дуже обурила багатовекторність, про яку заявив Лукашенко. «Чим закінчується багатовекторність для тих, хто раптом повірив англосаксам?» - запитав Коротченко. Після чого цей «експерт» сформулював остаточний вирок щодо цих стародавніх народів: «Гірше за війну з англосаксами може бути лише дружба з ними». Важко сказати, хто з представників англосаксів сформував у Ігоря Коротченка настільки негативне ставлення до цих давньонімецьких племен. Можливо, хтось із його предків неабияк образився на Альфреда Великого, або в сімейному архіві Коротченка зберігаються дані про недостойну поведінку Едуарда Першого Старшого. Бог знає, але тут явно щось глибоко особисте...

Засудивши англосаксів, Коротченко перейшов до поточної політики. «За всією цією комбінацією стоять зовнішні зацікавлені сторони — політична потуга США, Польщі та Литви, — вони хочуть змістити всю білоруську еліту», — здогадався Коротченко й тут-таки суворо попередив керівництво Білорусі. «Йдуть розмови про видачу російських громадян (заарештованих вагнерівців. — І.Я.) Україні. Це — червона лінія! Якщо хоч одна людина буде видана, це означає, що замість Лукашенка ми бачитимемо Порошенка!»

Співробітник ВГТРК Євген Піддубний порівняв Лукашенка не з Порошенком, а з його попередником і порекомендував білоруському президентові «врахувати уроки Януковича». Порада, дійсно, розумна, оскільки головний урок Януковича полягає в тому, що будь-які довірчі відносини з Росією призводять до політичного самогубства.

«Перш ніж у Владивостоці стане погано, стане погано в Мінську», — пригрозив співробітник ВГТРК Піддубний знахабнілому білоруському президенту. Але головне, що обурило Піддубного, це те, що білоруські дипломати посміли без дозволу спілкуватися з українськими колегами. «МЗС Білорусі веде переговори з МЗС України — я не міг собі цього уявити!» — вигукнув співробітник ВГТРК Піддубний, і в цьому крику втілилася вся відчайдушна туга за втраченою радянською імперією, коли будь-які дії «братніх» республік неодмінно проходили узгодження з профільним відділом ЦК КПРС. «Єдиний гарант суверенітету Білорусі — це Росія!» — заявив Піддубний. Залишилося переконати в цьому Олександра Лукашенка й заразом 9 мільйонів громадян Білорусі...

Комуністичний депутат Леонід Калашников виступив у ролі адвоката Лукашенка. «Шість років ми розбирали уроки України, а тепер іще шість років розбиратимемо уроки Білорусі», — запротестував Калашников, хоча, якщо чесно, протестувати йому було не варто. Оскільки, якби не «уроки України», які, дійсно, були головною темою російських ток-шоу протягом останніх шести років, то комуністичному депутату Калашникову й поговорити не було про що.

«Кому вигідне було усунення Лукашенка?» — поставив риторичне запитання комуністичний депутат Калашников. І негайно сам на нього відповів. «Росії, Путіну? — Ні, невигідно! Росію Лукашенко влаштовує. Але у нас є ті, кого не влаштовує Лукашенко, — це Касьянов, Собчак, Каспаров і їм подібні. Могли вони все це замутити?»

Ідея що Михайло Касьянов, Ксенія Собчак або Гаррі Каспаров могли послати групу бойовиків ПВК Вагнера, тобто структури, що належить путінському кухареві Пригожину, до Мінська для повалення Лукашенка настільки вразила всіх у студії «60 хвилин», що вони притихли. Коли Скабєєва, отямившись, вирішила щось заперечити, комуністичний депутат Калашников поставив їй воістину вбивче запитання: «А може, після виборів Лукашенко скаже, що це ваша Собчак прислала людей?»

Цю дивну за своєю креативністю ідею підтримав Олексій Дзермант, якого відрекомендували як директора центру «Північна Євразія». Цьому видатному експертові вдалося виявити в тому, що сталося (у затриманні КДБ Білорусі 33 бойовиків ПВК Вагнера), «слід російських лібералів», а також «української партії війни, пов’язаної з американськими демократами». «Це удари по мінських угодах!» — з жахом вигукнув Дзермант. І додав, щоб остаточно залякати мешканців студії Скабєєвої: «Якщо впаде Білорусь, наступною буде Росія! Слідом за Мінськом впаде Москва!»

Не втомлююся дивуватися влаштуванню голів таких людей, як комуністичний депутат Леонід Калашников і головний північний євроазієць Олексій Дзермант. Їхнє уявлення про те, як Собчак, або Касьянов, або Каспаров, або вони всі втрьох домовляються з путінським холуєм Євгеном Пригожиним або безпосередньо з підполковником запасу Євгеном Уткіним (псевдонім — Вагнер), а також з КДБ Білорусі нагадують середньовічні описи таємних договорів відьом і чаклунів з Сатаною, деталі яких докладно викладені в трактаті «Молот відьом».

За ті кілька днів, що залишилися до президентських виборів у Білорусі, цілком можуть відбутися події, що суттєво вплинуть на ситуацію не лише в Білорусі, а й у Росії. Лукашенко дав інтерв’ю Дмитру Гордону, українському ведучому однойменної програми. Пан Дмитро поділився з кореспондентом «Радіо Свобода» деякими важливими речами, про які йому розповів Лукашенко.

Зокрема, за його словами, буде дано зелене світло прокуратурі та іншим правоохоронним органам Білорусі, які відповідно до білоруського законодавства зроблять усе необхідне для передачі злочинців як до Росії, так і до України. Слова Гордона певною мірою підтверджуються тим, що Лукашенко доручив запросити до Мінська генеральних прокурорів України та Росії для розгляду справи з затриманими російськими бойовиками. Незалежно від результату цього візиту генпрокурорів і навіть від результату виборів у Білорусі, після того, що сталося, статус Росії, що претендує на роль «наглядача» на пострадянському просторі, не може не змінитися.