МЕНЮ

Книжковий 2018-й

Марія ЧАДЮК
20 грудня, 2018 - 11:45
У Києві привітали переможців «Книги року ВВС»

Уже вчотирнадцяте ВВС News Україна визначає авторів найкращих книжок. Цього року з 30 книг довгого списку було відібрано 11 фіналістів і вперше їх було обрано в трьох номінаціях, зокрема і в «Книга року ВВС – Есеїстика-2018». Її фіналістами стали книга Артема Чапая з дещо провокативною назвою «The Ukraine» і Вано Крюґера «Коли я чую слово "культура"…», тексти якої він писав протягом п’яти років, а ідея з’явилася ще раніше.

Переможцем стала «Церебро» Андрія Бондаря, який, за словами члена журі Марти Шокало, «пише про речі звичайні, щоденні й побутові. Але в його словах вони набувають зовсім інших значень». Свою перемогу він присвятив Соломії Павличко, яка наступного дня після церемонії могла б святкувати своє 60-річчя: «Ця людина була вирішальною в моєму житті, й десь вона визначила мій шлях».

ВІД ЛІТЕРАТУРНОГО СІТКОМУ ДО МИСТЕЦТВА ПАРКУРУ

Спектр сюжетів книжок фіналістів у номінації «Дитяча Книга року BBC – 2018» різноманітний. Це й «неймовірні пригоди, що відбуваються на набережній річці, яка протікає просто повз Львівську оперу» – як схарактеризувала член журі премії Віра Агеєва книжку Андрія Бачинського «Ватага веселих волоцюг». І весела історія співочого пацюка Зюзі. Автор книжки Сергій Куцан поділився, що вона задумувалася як літературна комедія, літературний сітком, і зокрема, одною з його цілей було відкрити цей жанр для української дитячої літератури.

Є також захоплива історія «Зграя» про мистецтво паркуру, авторка якої може довести, це інтелектуальний, благородний і альтруїстичний вид спорту. Інша тональність у книжки «Мох Nox» Тані Малярчук – це історія про світ без людей, хоч водночас у ньому не бракує добра.

А переможцем у цій номінації став Сашко Дерманський з книжкою «Мері». «Щиро кажучи, я дуже старався, пишучи цю книжку. І навіть переписував її, коли вона була вже повністю готова», – прокоментував Сашко Дерманський. Що ж, як показав час, недарма.

«ЛЮДЯМ ТРЕБА ДОВІРЯТИ…»

Завдяки тому, що з 2017 року в конкурсі можуть брати участь книги, написані мовами України, що перекладені на українську, фіналістами змогли стати двоє авторів: Андрій Курков (книга «Сірі бджоли» ) та Ірина Агапєєва (книжка «Троянди за колючкою. Сповідь про жіночу тюрму», яку, за словами члена журі Світлани Пиркало, оцінили б і у світовій аудиторії). Книга Максима Кідрука «Де немає бога» – шість історій на тему батьків і дітей.

Історія «без брому», як сам схарактеризував свій роман «Люди в гніздах» Олег Коцарев, – ще один фіналіст «Книги року ВВС-2018». «Коцарев експериментує, робить щось на зразок бриколажу. І цей бриколаж полягає в тому, що автор умудряється створити твір, матеріалом для якого слугують не тільки фотографії, а й погляди, історії», – так схарактеризував книжку Тарас Лютий.

А переміг у номінації Юрій Андрухович з романом «Коханці Юстиції». Віра Агеєва розповіла про книжку так: «Це історія про те, що людям треба довіряти. Бо коли в місті Івано-Франківську нічний сторож зателефонував у поліцію і сказав «поліціє, космос завалився», йому не повірили. І з того сталася велика трагедія». Що саме сталося – можна довідатися з самої книги.

Цей український книжковий рік ВВС завершено. Та, можливо, нові переможці вже дописують свої книжки.