П’ять простих еко-ідей

Їх 15-річна школярка Ксенія Назар’єва представила на Міжнародному конкурсі Eco picture diary у Франції і пропонує кожному втілювати в життя вже сьогодні

Розділяти пластик, скло та папір в окремі урни для сміття, використовувати біоторбинки замість поліетиленових, розвивати екологічно чисті види транспорту в містах, переходити на велосипеди — це лише частина пропозицій школярки Ксенії Назар’євої із Сум, щоб хоч трішечки покращити екологічну ситуацію. Деякі ідеї давно нам відомі, однак не кожен дотримується їх у повсякденному житті. Тому, на думку школярки, виконання кількох простих екологічних правил могло б дати свої плоди у майбутньому. Свої пропозиції дівчина надіслала на Всеукраїнський екологічний конкурс «Еко-ідеї», в якому посіла перше місце. Конкурс відбувається в Україні уже вчетверте, і щоразу його переможці представляють державу на міжнародному змаганні Eco picture diary. Цього разу він тривав у грудні в Парижі. Звідти Ксенія привезла нагороду «Найкращий креатив».

— Мій проект — це п’ять простих ідей, які справді можуть розв’язати екологічні проблеми. Я написала їх у формі екологічного щоденника, сама до нього намалювала ілюстрації. Для початку пропоную повністю змінити спосіб життя людей у містах. Наводжу приклад, що Стокгольм за 50 років перетворився з найбруднішої столиці Європи на найчистішу та найзеленішу. Просто в якийсь момент люди зрозуміли: щоб щось змінити, не потрібні величезні кошти, а лише хороші еко-ідеї та бажання громадян змінювати своє життя на краще. Тепер у місті екологічно чистий транспорт, який працює на біогазі. Більшість людей пересіла на велосипеди тощо. Друга моя пропозиція стосується заміни хімічних добрив на органічні і максимального використання природних матеріалів. Адже пластик розкладається протягом 200 років, а то й більше. Тому я пропоную поліетиленові пакети повністю замінити на еко-торбинки: з тканини, макулатури, біополіетилену. Провідні компанії світу уже пропонують використання біоторбинок, при виготовленні яких додають спеціальну добавку, завдяки чому ці пакети швидко розкладаються. Ще одна моя ідея стосується того, щоб кожна компанія чи людина, яка зрубала дерево, замість нього посадила три. Зробити це на законодавчому рівні. Кожного дня у світі вирубують 29 мільйонів дерев, таким чином щодня на Землі насаджували б 87 мільйонів дерев. І останнє — замінювати традиційні джерела енергії на альтернативні. На Землі енергії вітру у 80 разів більше, ніж нам необхідно сьогодні. Уже пора над цим задуматися. У цілому ж мій проект спрямовано на те, щоб запропонувати прості вирішення складних проблем.

Минулого року я брала участь у цьому ж проекті і посіла третє місце в Україні. Тоді я запропонувала ідеї про екологічні будинки, очищення річок, створення заводу з переробки автомобілей на екологічний транспорт та інші. Ця перемога надихнула мене брати участь знову.

— Які, на твою думку, зараз найважливіші екологічні проблеми України та які з них потребують першочергового вирішення?

— Перше, що потрібно змінити, — це свідомість людей. Кожен має розуміти, що екологічні проблеми потрібно вирішувати вже сьогодні. Дуже не подобається, що кожного дня ми дихаємо повітрям, яке забруднене вихлопами від автомобілів. Величезна кількість сміття, яку ми не утилізуємо належним чином і не переробляємо, а залишаємо просто неба. У кожному домі вже стільки поліетилену, пластмаси, що потім ми не будемо знати навіть, що з цим робити. Багато хімії у наших ґрунтах, а отже, і в наших продуктах харчування. Але найбільше мене хвилює, що прості рішення усіх цих проблем вже давно існують, а ми їх не втілюємо у життя.

— Над якими проектами-ідеями працюєш зараз?

— Постійно виникають нові ідеї. Я завжди з величезним захопленням дізнаюся про нові розробки, що стосуються вирішення екологічних проблем, стежу за новинами. Хотілося б більше конкурсів на екологічну тематику, що заохочують дітей продукувати ідеї для покращення екології. Зараз працюю над власним творчим розвитком, розширюю коло своїх знань про проблеми екології та шляхи їх вирішення; вдосконалюю ідею про будівництво заводу, на якому всі автомобілі, що існують на сьогоднішній день, можна буде переробити на екологічний транспорт.

— Кілька років тому громадські організації видали кишенькову книжечку еко-порад на щодень. Яким би був твій перелік таких рекомендацій для українців?

— Це навіть більше мотивуюче звернення, ніж перелік. Ми існуємо завдяки природі, а не природа завдяки нам. Треба думати про це, коли викидаємо сміття на вулицях свого міста, рубаємо дерева або вбиваємо живе створіння. Слід усвідомити, що нам не важко розподілити сміття по різних баках. Україна не створена для сміттєзвалищ. Мало хто думає, що трапляється з тими поліетиленовими пакетами, якими користувався хвилин 20 і потім викинув. Невже користуватися еко-торбинками дорожче, ніж бути здоровими? Любителям хутра я кажу, що треба пам’ятати: шуба — то вбите маленьке дитя природи. Нехай нам ліпше вистачить людяності нагодувати бездомну тварину. Ще одне моє звернення стосується транспорту: велосипед спалює калорії, заощаджує гроші, а автомобіль спалює гроші і заощаджує калорії. І останнє— завжди треба починати з себе.