МЕНЮ

Вони змінили історію музики

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів. Фото Андрія КУБ’ЯКА
5 серпня, 2019 - 17:11
У Львові відкрили виставку з присвятою трьом Моцартам

Експозиція, яка розгорнута в Палаці Потоцьких має назву «Династія Моцартів: музика та література». Виставка створена спільно з Фундацією Моцартеум (Зальцбург, Австрія) Львівською національною галереєю мистецтв ім. Бориса Возницького та Львівською національною бібліотекою ім. Василя Стефаника, відбувається  у рамках третього сезону Міжнародного музичного фестивалю LvivMozArt і присвячена 300-літньому ювілею батька Вольфганга Амадея і діда Франца Ксавера — Леопольду Моцарту.

Серед експонатів — листи Моцартів, ноти, першодруки історичних видань, портрети, художня графіка, музичні інструменти ХІХ століття тощо. Особливу увагу відвідувачів має привернути перша методика-підручник гри на скрипці під назвою «Мистецтво гри на скрипці», яку видатний педагог, скрипаль та музичний менеджер своїх дітей Леопольд Моцарт склав для Вольфганга.

— Ця книжка багато разів видавалася ще за часів Леопольда і була перекладена багатьма мовами, — зазначила на відкритті виставки директорка Фундації Моцартеум (Зальцбург, Австрія) Габрієлє ГАМЗАВЕР. — Але досі вона не втратила своєї актуальност».

— Я також можу це підтвердити, — додала арт-директорка LvivMozArt Оксана ЛИНІВ. — Бо точно знаю, що дуже багато професійних музикантів черпають із цієї книжки дуже важливу інформацію.  

Також директорка Фундації «Моцартеум» наголосила, що творчість та діяльність всіх трьох поколінь Моцартів (Леопольда, Вольфганга Амадея та Франца Ксавера) змінила історію світової музики та об’єднала музичні традиції цілих країн: «Прізвище Моцартів досі залишається символом класичної музики, непідвладній часу». І з великою приємністю запросила на концерт-презентацію найпотужнішого моцартівського товариства в світі — Зальцбурзького «Моцартеуму», — «Зв’язок поколінь», який відбудеться 6 серпня в Палаці Потоцьких і складатиметься зі скрипкових творів Леопольда, Вольфганга-Амадея та Франца Ксавера Моцартів.

За словами Габрієлє Гамзавер, «Моцартеум» радий щороку долучатися до визначних подій LvivMozArt. Так, 2018-го з Зальцбурга до Львова привозили оригінальну скрипку Моцарта, й Україна стала першою країною на пострадянському просторі, куди з Зальцбурга доставили раритет, виготовлений майстром П’єтро Антоніо Далла Коста в Тревізо 1764 року. Також Фундація «Моцартеум» надала відвідувачам фінального концерту LvivMozArt-2018 щасливу можливість послухати, як звучить інструмент, на якому грав великий Моцарт.

Виставку «Династія Моцартів: музика та література» триватиме до кінця серпня.