МЕНЮ

Творчий секстет

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів, фото Андрія КУБ'ЯКА.
2 грудня, 2018 - 13:21
У Львові розпочався проект «Від Романа до Івана»

Першого грудня, на Романа, у львівському Палаці мистецтв свій творчий підсумок року, що минає, представили аж шість Романів — Яців, Дмитрик, Опалинський, Зьомко, Зілінко та Хрущ. І в такий, мистецький, спосіб відкрили календарну зиму. «Творами цих майстрів милуються і захоплюються поціновувачі мистецтва не лише України, а й багатьох країн світу», — анонсували виставку організатори.

Роман Яців — професор, історик мистецтва, проректор Львівської академії мистецтв, живописець, автор «Дня».

Роман Дмитрик — майстер художнього скла, дизайнер, педагог, мистецький критик.

Роман Опалинський — живописець, працює також у галузях графіки та художнього металу.

Роман Зьомко — директор Львівської дитячої художньої школи ім. Олекси Новаківського.

Роман Зілінко — іконописець, випускник Богословської академії (тепер — Український католицький університет), завідувач виставково-експозиційного відділу Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького.

Роман Хрущ — недавній випускник Коледжу ім. Івана Труша та Академії мистецтв і, за словами Романа Яціва, дуже перспективний художник.

На відкритті експозиції йшлося про те, що отака традиція об’єднуватиме на іменини Романа Романів-мистців з’явилася у Львові ще кілька років тому, коли перший і багаторічний директор Палацу мистецтв Роман Наконечний (1998—2008) зібрав у підпорядкованій йому установі аж 42-х Романів.

А за гасло цього показу, як, зрештою, й у всі попередні роки, мистці взяли перефразовану тезу Шевченка «Їдеш далеко, побачиш багато, задивишся, зажуришся, згадай рідну хату». І принагідно просили відчинити двері палацу, аби зайшла зима. А ще нагадували, що зимовий час для Галичини — передусім традиція меценатства. Тому просили відкрити й серця — для добра, позитиву та любові до всіх, хто зараз потребує допомоги.

«Ми хотіли б, щоби ця виставка була позитивно сприйнята кожною людиною індивідуально, щоб вона була відчитана від позитивних емоцій кожної людини зокрема», — зазначив, зокрема, професор Яців. І додав, що експозиція «Як на Романа іменини» — це дарунок для рідного Львова, для львівського середовища і для всіх українців.

Художники пообіцяли організовувати отакі, іменинні, покази кожного 1 грудня, щоби і зиму закликати, і підбити підсумки мистецького року. А щодо того, що і дорога стелитиметься, і Романи на цю ініціативу відгукуватимуться, то, кажуть, жодних сумнівів не мають.

Виставка «Як на Романа іменини» чинна до 9 грудня. І саме цим показом львівський Палац мистецтв розпочав проект «Зимові святкові містерії. Від Романа до Івана».