Розкопуючи минуле руками...

Дмитро ОВСЯННИКОВ  

Коли нашою земною кулею, зовсім ще тепленькою, бігали динозаври, про палеонтологів не було й згадки. Потім перші якось враз вимерли. І промайнуло немало років, перш ніж з’явилися другі, щоб оповісти всьому світу про його колишніх господарів.
Доісторичний світ: усілякі заври, археоптерокси, ще не розділена на материки твердь, вулкани, що палахкотять... Історія Землі завжди привертала увагу дітей. За кордоном на цьому інтересі давно створено цілу індустрію: фільми, книги, ігри, в основі яких — тема прадавніх часів.

У нас у країні завдяки вченим інтерес хлоп’ят до історії природи із суто споживчого русла був направлений у творче. При Музеї палеонтології НАН України, який, на думку професора Леоніда Раковця, найкращий в Європі, створено дитячий палеонтологічний гурток. Мабуть, єдиний на нашому континенті. Його появу (природно, гуртка) благословили вчені із світовими іменами, а керує ним один із першовідкривачів знаменитої стоянки первісних людей у Межиріччі — Володимир Свистун.
Нехай юних палеонтологів поки небагато, але їхня любов до історії та без перебільшення самовіддана (адже їй було віддано канікули) праця вже принесли рясні плоди. У звичайних відвалах землі, особливо біля новобудов станцій метро, було знайдено найцікавіші екземпляри. Тут кістки мамонта й зубра, зуби древньої акули й роги гігантського оленя, які свідчать, що на місці тримільйонного міста колись плескався океан, і росли дрімучі ліси.

За словами Андрія Прискоки, саме ця дрімучість погубила володаря рогів, які відшукав молодий дослідник. Заплутавшись ними в сплетенні гілок, олень став легкою здобиччю для хижаків чи наших предків.
— Я люблю природу, люблю все живе, — признався Андрій. — Ніколи не вб’ю навіть черв’ячка. Тому, що все в довкіллі має своє значення. Адже не тільки ми впливаємо на природу, а й вона на нас. Якби людина не була жорстокою, можливо, й історія людства була б щасливішою.

До речі, як вже згадувалося, «урожай», зібраний гуртківцями в київських відвалах, виявився настільки багатим, що в Музеї палеонтології дітям відвели стенд для їхньої першої виставки «Доісторичний Київ». Можна сподіватися, що за ними підуть «Доісторичне Придніпров’я», «Доісторичні Карпати» й ... Так, чи мало до чого зможуть докопатися юні ентузіасти. Особливо, якщо їм дадуть екскаватор.