МЕНЮ

Почути улюблені твори

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів. Фото «Дню» надала Ольга МАКСИМ'ЯК.
5 вересня, 2019 - 22:06
У Львові фінішував Міжнародний фестиваль «Музика в старому Львові»

Це вже шостий такий форум, котрий, за традицією, відбувається у серпні і завершує щедре на події львівське музичне літо. А дякувати за це свято потрібно диригенту, художньому керівнику Академічного камерного оркестру «Віртуози Львова» Сергієві Бурку – ініціатору і незмінному директору фесту.

Варто нагадати, що виник львівський фестиваль у рамках партнерства із фестивалем «Музика в старому Кракові» і всі ці роки дуже активно розвивався, приємно дивуючи гостей. Щодо фестивалю-2019, то, по-перше, цікаві події охопили знакові для міста локації (і це Гарнізонний храм святих апостолів Петра і Павла, храм Івана Хрестителя, Римо-католицький кафедральний собор, Музей Пінзеля, філармонія, Дзеркальна зала Палацу Потоцьких та подвір'я Палацу Потоцьких), по-друге, об’єднали найкращих музикантів із Польщі, США та України, які презентували різноманітні й іноді зовсім неочікувані програми. Зокрема, презентувала нову програму американська виконавиця Ґейл Арчер,  наші Олена Мацелюх (орган) та Маріанна Лаба (сопрано) знайомили публіку із творчістю угорських митців, а відомий польський органіст, ректор Музичної академії у Катовіце Владислав Шиманський познайомив гостей із органом славетного Яна Слівінського. Звучав на фестивалі й унікальний цикл із шести Сонат для скрипки і клавесина Баха у виконанні Олени Жукової та Євгена Кострицького. Оригінальні транскрипції відомих композицій класичної музики, унікальних зразків української академічної музики, відомих композицій естрадної музики виконали львівські колективи Leo Brass Quintet, квартет сопілкарів Dudalis та інструментальний ансамбль «Високий замок» із солістками Львівської філармонії у програмі Soli Deo Gloria. Останньою подією фестивалю став  концерт K&K String Quartet, в якому прозвучали камерні композиції віденських геніїв Людвіга ван Бетховена і Франца Шуберта.

«Найбільшим нашим здобутком є велике число відвідувачів на концертах «Музики у старому Львові», – говорить Сергій Бурко і робить також акцент  на соціальній складовій свого заходу, адже на кілька концертів фестивалю вхід був вільним, що, поза сумнівом, дуже стимулювало в сенсі поваги незаможних меломанів.

Тому, звісно, хочеться сказати велике спасибі організаторам фестивалю – за розуміння ситуації в країні і, поза сумнівом, за віддану працю і любов до музики.

Тим часом, перегорнувши сторінку шостої «Музики у старому Львові», «Віртуози Львова» готуються до ювілею – оркестру от-от чверть століття!

З цієї нагоди 17 вересня у Львівській філармонії і 19 вересня – в Івано-Франківській філармонії відбудуться святкові концерти «Музика для всіх», які стануть своєрідною ретроспективою, адже поєднають твори, які впродовж цих 25 років стали для «Віртуозів Львова» надзвичайно важливими. Це відомі композиції класичної музики та «золоті» хіти із репертуару оркестру, які звучатимуть у двох відділах. Серед виконуваного до ювілею – Симфонія для струнного оркестру №10 сі мінор Фелікса Мендельсона, яку колись привіз оркестру відомий литовський диригент і прихильник «Віртуозів Львова» Саулюс Сондецкіс і яка стала невід’ємною частиною репертуару колективу.

Доречно згадати, що одним із перших вдалих задумів «Віртуозів Львова» був проєкт «Три Моцарти», який звучав у багатьох країнах й став для багатьох шанувальників «Віртуозів» справжнім відкриттям.

Щодо назви теперішнього, ювілейного проекту – «Музика для всіх», то вона не є випадковою, адже оркестр видав три компакт-диски під такою ж назвою, на яких записані твори, які сприймалися слухачами «на біс». Серед них, зокрема, знамениті у всьому світі композиції Астора П’яццолли, аранжування відомої пісні «Tico-tico» бразильського композитора Зекіньї де Абреу, хітове аргентинське танго «Por una Cabeza», популярні твори американського композитора Лероя Андерсона, а також фаворитка публіки – фантазія на теми пісень гурту «Океан Ельзи» (який 2019 року теж святкує 25-ліття) львівської композиторки Богдани Фроляк.