Пігмеї в Європі?

Давньогрецькі джерела серед мешканців Африки називали пігмеїв, людей, які хоча й були величиною з кулак, але воювали з самим Гераклом! Перекази про пігмеїв насправді несуть у собі згадку про низьких на зріст людей, які тепер мешкають на півдні Африки, а раніше перебували значно північніше -- можливо, не тільки на півночі Чорного континенту, а й у Малій Азії (сучасна Туреччина) й на Кавказі, де у фольклорі залишилось багато згадок про карликів.

Але найцікавіше, що пігмеї, яких ми традиційно вважаємо африканським народом жили й у Європі! Про це свідчить, наприклад, те, що первісний живопис Західної Європи, як за змістом, так і за манерою зображень дуже нагадує знов-таки про африканських карликів -- бушменів. На думку польського мовознавця Романа Стопи, мови африканських пігмеїв справили великий вплив на європейські мови. Цікаво, що ряд легенд пов`язує з карликами будівництво великих кам`яних культових споруд, так званих мегалітів, одним з яких є знамените кам`яне коло Стоунхедж у Британії.

На думку австрійського етнолога Вільгельма Шмідта, пігмеї є найдавнішими серед сучасних людей. Це підтверджується й новітніми студіями генетиків і мовознавців. Західні дослідники тепер образно говорять, що "Адам був пігмеєм". Але навряд чи це так. Правильніше припустити, що пігмеї -- перше відгалуження родовідного дерева людства, пращури яких в доісторичні часи заходили з Африки в Європу й залишились в легендах про карликів.