«Найтемніші сторінки»

В Ірландії уряд офіційно вибачиться за смерті дітей у «будинках для незаміжніх матерів та їхніх нащадків»

В Ірландії уряд офіційно оприлюднив інформацію про те, що з 20-х до 90-х років ХХ сторіччя тисячі дітей загинули в будинках для незаміжніх матерів та їхніх нащадків, керованих католицькою церквою Ірландії, повідомляє ph.news.yahoo.com з посиланням на Reuters.

Звіт, який охопив 18 так званих будинків матері та дитини, де молоді вагітні жінки протягом десятиліть були прихованими від суспільства, є останнім з серії документів, які оголили деякі найтемніші сторінки історії місцевої католицької церкви. У ньому ідеться про те, що «жахливий» рівень смертності відображав жорстокі умови життя. Родичі стверджували, що з немовлятами жорстоко поводились, бо їх народили незаміжні жінки, які, як і їхні діти, розглядалися як пляма на реноме Ірландії як набожної католицької нації.

Урядові дані свідчать, що рівень смертності дітей у будинках, куди десятки тисяч жінок, у тому числі жертв зґвалтування, були відправлені народжувати, часто перевищував показник смертності серед тих, хто народився в одружених батьків.

Прем’єр-міністр Майкл Мартін офіційно вибачиться перед постраждалими внаслідок скандалу та надасть фінансову підтримку розкопок, ексгумації та, де це можливо, ідентифікації останків, йдеться у повідомленні уряду.

«У звіті чітко видно, що десятиліттями в Ірландії існувала задушлива, гнітюча і жорстока мізогіністична культура, де всезагальна стигматизація незаміжніх матерів та їхніх дітей позбавляла цих осіб свободи волі, а іноді і їхнього майбутнього», — заявив міністр у справах дітей Родерік О’Горман.

Розслідування було розпочато шість років тому після того, як докази неофіційного кладовища в Туамі виявила краєзнавець-аматорка Кетрін Корлесс. Кістки були виявлені в септику старого ірландського католицького монастиря ще в 1975 році. Однак тривалий час усі думали, що діти стали жертвами великого голоду, що вразив Ірландію в 1840 році. Корлесс провела дослідження в архівах колишнього монастиря, розташованого на заході Ірландії, припустивши, що 796 дітей були таємно поховані на прохання черниць монастиря Бон Секур. Згідно з цими матеріалами, діти померли від недоїдання і інфекційних захворювань, таких як туберкульоз. «Якось мені сказали, що існує кладовище для новонароджених, але те, що я знайшла, виявилося гірше, ніж можна було припустити», — сказала тоді Кетрін Корлесс. Діти були поховані в землі, без здійснення релігійного обряду, без труни і надгробної плити. Після такої звістки в Ірландії був організований збір коштів, щоб побудувати меморіал з нанесеними на нього іменами кожної дитини.

Останки 802 дітей, від новонароджених до трирічних, були поховані між 1925 і 1961 роками лише в одному з так званих будинків матері та дитини, зафіксовано в проміжній доповіді 2017 року.

Загалом загинуло приблизно 9000 дітей, рівень смертності становив 15%.