На користь українсько-польського поєднання

У Львові відбудеться Міжнародний фестиваль «Відкриваємо Падеревського»

Музична подія, організатором якої є польсько-українська фундація імені видатного піаніста, композитора, політика і доброчинця Ігнація Яна Падеревського (1860-1941), розгортатиметься 8 –11 листопада у Концертному залі ім. Станіслава Людкевича Львівської філармонії та у Палаці Потоцьких. Генеральний директор фундації – Адам Бала, артистичний директор – Маріанна Гумецька.

Варто зазначити, що Фундація імені Падеревського щороку організовує у багатьох містах світу чимало подій, так чи інакше дотичних до постаті Падеревського. Щодо фестивалю «Відкриваємо Падеревського» у Львові, то його основна ідея – популяризація польської культури. Водночас вагомим і невід’ємним елементом програми кожного із фестів, а цьогорічний – вже восьмий за рахунком, є виконання шедеврів української класики та представлення творчості сучасних композиторів.

Відомо, що 2019 рік  ЮНЕСКО оголосила роком Станіслава Монюшка, а отже до вище названої ідеї фестивалю долучиться й відзначення 200-річчя від дня народження цього видатного польського композитора ХІХ століття, а також 115-ої річниці відкриття у Львові пам’ятника засновнику романтизму у польській літературі Адаму Міцкевичу. 

На п’ятницю, 8 листопада, заплановані  урочистості біля пам’ятника Міцкевичу та святковий концерт у філармонії «Gala Монюшко – Монюшко невідомий», де виступатимуть Л. Осташ (сопрано), Ш. Мехлінський (баритон), М. Командера (тенор), Я.Зажицький (диригент), Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії та Камерний хор «Ґлорія».

9 листопада у Палаці Потоцьких у концерті «Львів для Монюшка і Міцкевича» можна буде послухати пісні Станіслава Монюшка на слова Адама Міцкевича у виконанні М. Командери (тенор) та Й. Стечек (фортепіано).  

«1904 року, під час урочистостей, пов’язаних з відкриттям пам’ятника Міцкевичу, виконувалися твори Монюшка, зокрема його пісні та кантата «Widma» на слова Міцкевича», – нагадують організатори  VIII фестивалю «Відкриваємо Падеревського». І додають, що в рамках пропонованих тепер концертів хочуть наблизити до слухача постаті обох митців: «В концерті 8 листопада представимо відомі оперно-симфонічні твори композитора та вперше, після понад 100 років, презентуємо музику мало відомої в Україні Кантати «Widma». А в програмі концерту наступного дня лунатиме камерна музика Монюшка, зокрема і його знамениті пісні на слова Міцкевича».

У події 10 листопада можна буде простежити ще одну тематичну лінію фестивалю, адже у Палаці Потоцьких відбудеться презентація опери «Соляріс» молодої львівської композиторки Любави Сидоренко. У програмі заходу –

творча зустріч із режисером Мареком  Вайсом та Любавою Сидоренко, лекція на тему створення опери та значення творчості Станіслава Лема для Львова, а також прем’єрний показ музичної частини опери «Соляріс».

Завершиться фестиваль «Відкриваємо Падеревського» 11 листопада урочистими заходами з нагоди національного свята Незалежності Польщі. Львів'ян та гостей міста запрошують до філармонії на концерт «Незалежна», в якому за участю польського-українського складу виконавців прозвучать композиції І. Я. Падеревського, М. Блажевіча та К. Дембського.

Також, за традицією, відбудеться вручення відзнаки PADEREWSKI. Бронзові статуетки отримають особи або організації, що найбільше проявили себе у діяльності на користь українсько-польського поєднання, промоції і популяризації творчості Ігнація Яна Падеревського та польської культури загалом.

«Фестиваль «Відкриваємо Падеревського» – знакова подія у музичному просторі не лише Львова, України чи Польщі. Це дійство світового масштабу, яке залишить в пам’яті незабутні враження та емоції», – вважають його організатори. І запрошують всіх охочих особисто переконатися в цьому.