Квадромузика і не тільки

У Львові відбудеться фестиваль, що продемонструє унікальність музичної культури міста

Йдеться про міжнародний форум «Музика в старому Львові», котрий проходитиме вже вшосте, триватиме 15 – 31 серпня і складатиметься з десяти подій, кожна з яких, обіцяють організатори, буде дуже цікавою і дуже оригінальною.

За два дні до початку фесту, 13 серпня, учасник «Музики в старому Львові» – камерний оркестр Львівської філармонії «Віртуози Львова» (керівник – Сергій Бурко) запрошує львів’ян та гостей міста на проект просто неба  «Квадромузика».

Публіці запропонують перебувати не звикло, перед «сценою», а всередині імпровізованого концертного майданчика і слухати Антоніо Вівальді, Йогана Себастьяна Баха, Вольфганга Амадея Моцарта і Йоганна Штрауса від оркестру, розділеного на чотири групи, – наче по чотирьох аудіо каналах. (Звідси, власне, й назва заходу – «Квадромузика»).  Як вам  така пропозиція? Отже, якщо комусь цікаво спробувати сприйняти всесвітньо відомі твори саме так (і наживо, і квадро), варто о 16.00 прийти на площі Ринок, послухати й оцінити (схвалити чи не схвалити) оригінальність отакої концепції концерту «Віртуозів». І навіть поговорити про це – організатори  обіцяють на додачу до живого концерту просто неба й імпровізовану прес-конференцію просто неба за участю публіки.

Офіційне відкриття фестивалю – у Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла, де звучатимуть твори Альбіноні, Баха, Моцартів (Вольфганга Амадея та Франца Ксавера), Мендельсона-Бартольді, Елгара та Респігі. Виконавці – оркестр «Віртуози Львова», Андрій Карп'як (флейта), Оксана Гаргай, Ігор Муравйов та Ярема Павлів (скрипка), Олена Мацелюх (орган).

Інші локації фесту – храм Івана Хрестителя, Римо-католицький кафедральний собор, Музей Пінзеля, фойє філармонії, Дзеркальна зала Палацу Потоцьких та подвір'я Палацу Потоцьких.

В афіші – концерти органної музики за участю Ґейл Арчер (США), Олени Мацелюх (Україна) та Владислава Шиманського (Польща), концерти барокової та класичної музики європейських та українських митців у цікавих втіленнях, зокрема –  Євгена Кострицького (скрипка) та Олени Жукової (клавесин), які виконуватимуть повний цикл із шести сонат для скрипки та клавесина Баха, задля чого до Львова привезуть унікальний інструмент. «Це  двомануальний клавесин нідерландського майстра Ґерріта Клопа (Gerrit Klop), виготовлений 1968 року, який є точною подобою великого французького клавесина XVIII століття майстерні Паскаля Таксіна (Pascal Taskin). Інструмент має чотири регістри та розписаний вручну», – розповідають організатори фестивалю.

Не менш оригінальним буде й виступ ансамблю сопілкарів «Дудаліс», які гратимуть музику Баха, Вівальді, Фрескобальді, Марчелло, Маттезона,.. також твори наших сучасників Скорика та Корчинського, нструментального ансамблю «Високий замок», Квінтету духових інструментів солістів Львівської опери, струнного квартету оркестру «Да Капо Україна» та ін.

Цього року фестиваль «Музика старого Львова» не тільки демонструє унікальність музичної культури міста, а й пропагує ідею створення культурних містків. «Це стосується не лише формування масштабного мистецького простору в історичних локаціях міста, а й між Україною та Польщею, – говорить засновник фесту Сергій Бурко. – Цей задум втілять у проекті «102», який отримав назву від гілки залізничної лінії, що поєднує прикордонні Нижанковичі та Перемишль і відбудеться в селищі Нижанковичі. Третій штрих  нашого фестивалю – об’єднання найкращих українських колективів і музикантів Львова, Одеси та Києва, а також Польщі та США».

Варто додати, що, як і у всі п’ять попередніх років «Музики у старому Львові», оркестр «Віртуози Львова» візьме участь у фестивалі «Музика в старому Кракові», який має добрі і сталі традиції як такий, що стартував дуже давно – 1976 року, і ця співпраця із найстаршим польським фестивалем неабияк сприяє не тільки активному обміну досвідом між музичними фестивальними рухами України і Польщі, а й та популяризації української музичної культури в Європі.

А підсумувати розповідь про події VI Міжнародного фестивалю «Музика старого Львова» доречно дуже приємною інформацією для незаможних меломанів (а таких в Україні, напевно, більшість) – значний відсоток подій фесту буде безкоштовним, а отже, відвідати ці концерти зможуть усі охочі.