МЕНЮ

Кобзар з вами

Марія ПРОКОПЕНКО, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»
28 лютого, 2019 - 10:23
Як «неканонічний» Тарас Шевченко налякав «щирих патріотів»

Даруйте за таку кількість лапок, просто і канонічність, і патріотизм тут — умовність, а насправді ця історія про нафталін і неосвіченість.

Якби Тарас Шевченко потрапив на якісь із типових урочистостей на його честь — оцей портрет суворого вусаня в смушевій шапці, пафосне декламування віршів і знуджені діти у вишиванках на тлі — напевно, поет би просльозився, і не від замилування. Що зробив би Тарас Григорович, якби побачив серію плакатів Олександра Грехова, яку вже тиждень обговорюють у інтернетах, невідомо. Припускаю, що вона його б повеселила. Ну й вже точно Шевченко, попри свій запальний характер, не став би краяти її ножем, як це зробив Юрій «Хорт» Павленко.

Останнім часом в Україні виформовується прошарок таких собі мистецтвознавців із біта, які трощать виставки, розганяють презентації книжок і лекції (перелік основних «здобутків» цих людей автор «Дня» Дмитро Десятерик наводив у матеріалі «Тінь погрому» за 31 січня 2019 року, вже за тиждень після цього праворадикали намагалися зірвати лекцію «Участь молоді в крайніх правих рухах», що відбувалася в рамках виставки «Озброєні та небезпечні», організованій фондом «ІЗОЛЯЦІЯ»). Тепер от правий активіст Юрій Павленко дістався до невинної оптимістичної виставки «Квантовий стрибок Шевченка». Сам Юрій родом із Вінниці, в 2016 році його судили за хуліганство під час заворушень у Вінницькій облдержадміністрації 2014-го, як писало ВВС News Україна, після перемоги Революції Гідності «місцевий Майдан призначив його «головою Народного трибуналу, відповідальним за люстрацію», до того він відзначався на акціях проти ЛГБТ і «засилля іноземців».

Про проект «Квантовий стрибок Шевченка» ми писали в матеріалі «Шевченко в... метро» в номері за 12 лютого. На станції метро «Тараса Шевченка» виставка відкрилась буквально напередодні і мала тривати до 10 березня. Проект організували Національний музей Тараса Шевченка і Київський метрополітен. Між іншим, у серпні минулого року виставка відбувалася власне в стінах музею, і тоді все було гаразд. Анастасія Аболєшева, кураторка проекту та PR-менеджерка музею уточнила «Дню»: «Тоді у нас не було ніяких ексцесів. Навіть від «старшої» аудиторії».

На щастя, радикальні активісти не мають часу на ходіння по музеях. Але вже за тиждень після відкриття виставки в метро Юрій Павленко спокійнісінько порізав плакати на станції. Так начебто захистив Кобзаря від плюндрування українофобами.

Після того скасували «Квантові стрибки Шевченка» в Житомирі, Вінниці, Львові — там теж мали відбуватися такі виставки, в різних форматах, на сіті-лайтах, у музеї, книгарні. З одного боку, розумієш тих самих музейників, які не хочуть, щоб незрозумілі люди влаштовували у них трощу. З іншого — стає очевидним — закон не може захистити від занадто експресивних мистецтвознавців, себто вандалів. Так, поліція відкрила кримінальне провадження за статтею 194 Кримінального кодексу «Умисне знищення або пошкодження майна», після того, як 25 лютого до правоохоронців звернувся сам Олександр Грехов. Але якою буде відповідальність і коли, чи зупинить вона інших, натхненних вчинком Павленка?

Тим часом «Хорт» не втрачає запалу, в «Фейсбук» він пише: «Вважаю за необхідне відкрити провадження проти Грєхова і його поплічників, які відверто знущаючись над Шевченком, вчиняють злочин за ст. 161 ККУ, спрямований на приниження національної честі та гідності Українців. Причому закликаю вас зробити те саме, зразок надам. За наявності фінансових можливостей, також звернуся з цивільними позовами проти тих видань, котрі в своїх публікаціях назвали мене «вандалом» без вмотивованого рішення суду». Ще Юрій Павленко закликає надсилати йому кошти на витрати «в боротьбі проти українофобів, що ганьблять Тараса Шевченка».

Юрій планував дістатися навіть до крамниці Nevpynno, де вирішили виготовити значки з креативним Шевченком, через що магазин тимчасово закрив свій підрозділ. У соцмережах жартома обговорюють, як би радикальний активіст відреагував на автопортрет Шевченка, де той зухвало намалював себе голим. 

Єдиний плюс у цій історії — веселого Шевченка підтримали у різних містах, різні інші заклади. По-перше, сам Олександр Грехов виклав у вільний доступ свої плакати. До речі, разом із описами, які пояснюють паралелі між життям і поезіями Тараса Шевченка та образами Гаррі Поттера, Термінатора, Джина, Супер-Маріо тощо. Платформа «ТЮ!» в Маріуполі запросила Олександра Грехова до себе провести виставку чи дискусію. Ще, наприклад, Леонід Остальцев, ветеран АТО, засновник мережі Veterano Group домовився з Олександром Греховим про виставку «Квантовий стрибок Шевченка» у закладі Veterano Resto. «Ця виставка, цей #Шевченко приверне набагато більше уваги молоді, ніж усі заняття з української літератури. Мені виставка дуже сподобалася. Це не нафталін, а осучаснений Кобзар у образах супергероїв сьогодення. Мій улюблений — це Шевченко — Спайдермен і Дарт Вейдер», — написав у «Фейсбук» Остальцев.

Неформальний Шевченко зібрав велику групу захисників. Напевно, йому б сподобалась така компанія і, можливо, він навіть влаштував би щось на кшталт бенкету «на 200 устриць, чверть холодної телятини, шість пляшок портеру та пляшку джину», про такий момент з біографії ТГШ згадувала у «Фейсбук» Марія Банько, PR-директорка відомої мережі ресторанів.

Будьмо як Шевченко!