Кінець бронзового віку

На пляжі Кемп Коув Біч у австралійському Сіднеї все гаразд - вода зелена і прозора, пісок білий, як цукор, а температура трохи вище 30 градусів. У південній півкулі літо і січневе сонце обіцяє людям чудовий уїк-енд на березі Тихого океану.

Однак цього року його промені ловить лише мала частка відпочиваючих. Бліді обличчя під сонцезахисними капелюхами та парасольками, темні окуляри та купальні костюми з рукавами - такі, як на дагеротипах XIX сторіччя, -- ось що можна побачити сьогодні на Кемп Коув Біч. Прихильники "бікіні" явно перебувають у меншості. Що ж трапилося з бронзовошкірими австралійцями?

"Я загорала, коли мені було сімнадцять, але з того часу я встигла трохи набратись розуму", -- каже 29-річна Сільві Емдур. Таке прозріння далося нелегко. Ще 10 років тому місцеві лікарі почали бити тривогу - майже кожен третій мешканець країни мав на той час ту або іншу форму раку шкіри. Це пояснювалося тим, що переважна більшість австралійців були нащадками вихідців із Європи, шкіра яких не встигла пристосуватися до палючого сонця тропіків. Початок "епохи бікіні" викликав ріст ракових захворювань серед молоді, якій хотілося бути схожою на тодішніх бронзовошкірих кумирів, а зменшення озонового шару над Антарктидою обіцяло зробити ситуацію ще більш трагічною.

Проте зараз урядова пропаганда почала давати результати. Згідно з останнім опитуванням 55 відсотків мешканців країни стережуться сонячного загару, і у той самий час медична статистика свідчить, що рівень захворювання раком шкіри почав стрімко падати. "Ми виграли цю битву", - каже директор сіднейського Центру контролю над раком Брюс Армстронг.

Австралійські жінки рутинно додають сонцезахисний крем до свого макіяжу. Діти без капелюхів не допускаються на гральні майданчики в школах, а малеча, яка раніше бігала пляжами голою, зараз носить купальні костюми від шиї до колін. Озонова діра краще будь-яких заборон регулює поведінку австралійців.

Бліда шкіра зараз у моді на "п'ятому континенті". Якщо раніше темна шкіра вважалась ознакою здоров'я, то нині переважає уявлення, що інтенсивне опромінення призводить до збільшення зморшок. Навіть ті жінки, які раніше користались засобами для штучного загару, зараз обирають більш світлі тони косметики. Нелегкі часи прийшли й для топ-моделей, які звикли приваблювати своїм чарівним загаром. "Нова мода - бути лише трохи поцілованим сонцем і аж ніяк не темношкірим", -- каже редактор австралійського "Вога" Деббі Коффі.