МЕНЮ

Iсторична пам’ять – в інфографіці

Інна ТІЛЬНОВА, Кропивницький
22 лютого, 2017 - 16:47
У Кропивницькому представили унікальну карту-схему «Височинне Поінгулля та його цікаві місця»

Ідея створити карту-схему Височинного Поінгулля виникла 2015 року. Тоді противники топоніма Інгульськ (від назви річки Інгул, яка протікає центром Кропивницького) нарікали, що водойма не заслуговує бути основою назви обласного центру, бо, мовляв, нічим не примітна: ні мальовничістю, ні історичними подіями, які б відбувалися на її берегах.

«Із давніх часів річки були об’єктами, які навколо себе центрували життя. Спочатку була річка, а вже потім навколо неї селилися люди. Зрештою, так виник і Кропивницький. Насправді ми не знаємо нашої річки, не знаємо її ролі в історії краю. Керуємося стереотипами. Саме тому й виникла ідея створити карту-схему, яка б розбила ці стереотипи», — пояснює Андрій Домаранський — автор проекту, кандидат географічних наук, голова місцевого осередку Українського географічного товариства.

Залучившись організаційною підтримкою громадської організації «Спільна дія», активісти вирішили розробити карту-схему, яка б за допомогою інфографіки доступно розповіла про історію й сьогодення частини Кіровоградської області.

Робота над проектом тривала майже рік. До його упорядкування долучилися не тільки краєзнавці, а й студенти Кіровоградського педуніверситету: вони збирали матеріали, ходили в експедиції, працювали над графікою.

Річку Інгул Андрій Домаранський називає «хребтом», на якому тримаються терени Кіровоградщини. Термін «Поінгулля» пояснено на самій карті. Це «природний регіон України, що включає в себе терени уздовж долини річки Інгул від її витоків і до гирла, а також придолинні місцини, які поєднані з річкою потоками речовини, енергії та інформації». Умовно дослідники поділили Поінгулля на низинну і височинну частини. Височинне Поінгулля охоплює територію Кропивницького, Компаніївського, Бобринецького, Устинівського районів аж до Новобузького району Миколаївської області.

«Ми маємо свій набір асоціацій із Поліссям, Донбасом, Закарпаттям, Слобожанщиною, але Центральна Україна фактично є Чорною дірою на теренах України. Запитайте в мешканців інших областей, з чим вони асоціюють Кіровоградщину? Та ми й самі погано знаємо свою історію, не знаємо, як називається річка чи балка, де конкретно розташовані заповідні об’єкти... Формат карти допоможе відновити нашу колективну пам’ять»,— упевнений Андрій Домаранський.

Попри невеликий розмір (120 см на 42 см), карта дуже насичена. Крім власне карти з позначеними на ній історичними місцями, пам’ятками і храмами, тут представлено вичерпну інформацію про річку Інгул (історія назви, загальна протяжність, ширина річища тощо), подано топ-5 найцікавіших подій Височинного Поінгулля, топ-5 найцікавіших природних об’єктів, представлено топ-10 найцікавіших архітектурних споруд, 130 відомих постатей (від Івана Карпенка-Карого та Євгена Маланюка до Чорного Ворона та військових із 3-го окремого полку спецназу), 105 історичних подій. Також визначено 25 екопроблем і п’ять найбільших «ворогів» річки Інгул. Окрема інфографіка розповідає про населення Височинного Поінгулля — національну приналежність, мови, вік, стать, місця проживання. Тираж карти-схеми — п’ять тисяч примірників. Видання здійснено за фінансової підтримки Благодійного фонду «Добротвір».

Ще однією особливістю карти є те, що на ній позначено орієнтовно півтисячі зниклих населених пунктів, які колись існували на теренах Кіровоградщини. Є на ній і позначення місць поховання новітніх героїв — Героя Небесної Сотні Віктора Чміленка, учасників антитерористичної операції на українському сході.