Досі не осягнений

Львівська філармонія онлайн відзначить 159-ту річницю перепоховання Тараса Шевченка під Каневом

Перенесення праху Кобзаря на Чернечу гору відбулося 22 травня 1861 року, і це – пам’ятний для України день, до якого Львівська національна філармонія приурочила дві події. Йдеться про відтворення упродовж двох днів архівних відеозаписів творів «Праведная душе» та «Страсті за Тарасом» відомих українських композиторів Богдани Фроляк і Євгена Станковича, що їх транслюватимуть 22 і 23 травня на вулицю Чайковського, де розташована будівля Львівської національної філармонії, та на YouTube-каналі академічної установи.

Початок трансляції в обидва дні, і це – найближчі п’ятниця та субота, о 18.00.

Симфонія-реквієм «Праведная душе» Богдани Фроляк написана для мішаного хору, солістів та симфонічного оркестру на тексти Тараса Шевченка. 2017 року за цю композицію, хорову кантату «Цвіт» та камерно-вокальний твір «Присниться сон мені» композитор була удостоєна Національної премії імені Шевченка.

У філармонії, говорячи про симфонію-реквієм «Праведная душе», цитують фрагмент одного з інтерв’ю Богдани Фроляк, де вона, зокрема, зазначала: «Коли почала писати великий твір на вірші Шевченка (на пропозицію директора Львівської філармонії Володимира Сивохопа), відчула, що наче стою перед величезним океаном, з якого облюбовую окремі хвилі; або перед пустелею, з якої збираю окремі піщинки, щоб збудувати з них неймовірної краси Світ… Цей Світ має розповісти про силу і мальовничість океану. Йому неможливо завадити, тільки підсилити його могутність і красу. Цей океан – Шевченко, такий безмежний і досі не осягнений».

Прем’єра твору у Львові відбулася шість років тому – у день народження Тараса Григоровича, 9 березня 2014-го. Виконавцями тоді були Академічний галицький камерний хор, Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії (диригент – Володимир Сивохіп). Солісти – Анастасія Корнутяк (сопрано), Наталія Половинка (мецо-сопрано) та Олексій Кувітанов (баритон).

Твір «Страсті за Тарасом» Євгена Станковича для солістів, хору та оркестру написаний  2013 року  –  до 200-річчя Кобзаря.

Прем’єра у Києві, в Національній опері, відбулася 10 березня 2013-го, у Львові – 16 травня 2014-го, на відкритті міжнародного фестивалю «Віртуози» за участю Національної заслуженої академічної капели України «Думка» та Академічного симфонічного оркестру «INSO-Львів» (диригент – Володимир Сивохіп). Солісти – Анатолій Погрібний (тенор) та Ігор Воронка (бас).

«Переконаний, що творчість Шевченка у різних вимірах і в різних жанрах супроводжуватиме людство довгі часи, довгі роки. Так, й після нього були сотні цікавих поетів та художників. Та лише поодинокі постаті увійшли в історію. В цьому і цінність, й унікальність творчості Тараса», – розповідав Євген Станкович після прем’єри. І додавав, що «Страсті за Тарасом» для нього – дуже масштабна в духовному плані робота: «Тому що я взяв вірші, які втілюють дуже важливі людські проблеми – філософські».

Обидва, 22 і 23 травня, відеозаписи з присвятою Тарасові Шевченку транслюватимуться у рамках проекту «Звучання філармонії», котрий набув чинності з початком карантину у Львові.