Дорога – життя

У Львові представили виставку творів Яцека Мальчевського

Експозицію під назвою «Дорога — це життя, життя — це мистецтво» демонструють у Національній галереї мистецтв ім. Бориса Возницького — в Палаці Лозинського, що на вул. Стефаника, 3. У показі — понад 60 картин, ескізів, малюнків та акварелей одного з найзагадковіших митців Польщі на зламі XIX—XX століть та найвідомішого представника символізму в Польщі. Загалом у ЛНАМ зберігається значна колекція робіт Мальчевського (68 одиниць), яка охоплює всі періоди його творчості.  До збірки Львівської галереї мистецтв більшість творів Яцека Мальчевського потрапила завдяки мистецтвознавцю, мандрівнику і колекціонеру Каролю Лянцкоронському та його дружині Малгожаті.

Анонсуючи виставку, організатори зазначали, що з моменту появи у мистецькому світі й до наших днів творчість Яцека Мальчевського (1854—1929) спричинює велике зацікавлення: «Кожна виставка картин художника стає запрошенням замислитися над кількома незмінно важливими, хвилюючими темами екзистенції. Під пензлем митця символічні та містичні образи стають засобом передачі духовних переживань і настроїв багатьох людей і в першу чергу — самого автора».

Творчий доробок Мальчевського — це кілька тисяч творів різноманітної тематики. На початках він малював переважно реалістичні композиції. З часом, під впливом модерністських тенденцій, перейшов до алегорії та символізму, використовуючи натхнення із казок, літератури (переважно — романтичної поезії), створив власний оригінальний стиль живопису.

Мальчевського вважають засновником польського символізму. Пройшовши в Краківській школі красних мистецтв науку реалістичного мистецтва під опікою Яна Матейка, мистець подався на навчання до Парижа і Мюнхена. Його захоплювали живописно-філософські шукання найяскравіших представників європейського символізму Пюві де Шаванна, Арнольда Бьокліна, Гюстава Моро і Густава Клімта. Але під пензлем Мальчевського цей напрямок набув суто польського звучання.

Мальчевського львівські галеристи виставляють часто — і у Львові, і за його межами. Повністю збірку експонували у Львові у грудні 1979-го — з нагоди 125-ї річниці від дня народження та 50-х роковин смерті мистця. Згодом львів’яни багато разів організовували виставки у Польщі (зокрема в Ряшеві, Катовіцах, Сопоті, Познані, Щецині та Кракові).

З останніх показів — експозиція в серпні-вересні 2019-го в Одеському музеї західного та східного мистецтва.

Тепер-от — знову у Львові.

Варто додати, що у ЛНГМ, усвідомлюючи, що символіка робіт Яцека Мальчевського надзвичайно індивідуальна, багата і не завжди зрозуміла глядачам (бо навіть сучасники художника не завжди могли осягнути зміст його творів, адже мистець своєю творчістю ставив більше питань, ніж давав відповідей), організовують кураторські екскурсії з Олександрою Калініченко.

Ближче ознайомитися з доробком Яцека Мальчевського, спробувати розгадати символічні та містичні образи в його творах встигнуть всі охочі — виставка «Дорога — це життя, життя — це мистецтво» у Львівській галереї мистецтв триватиме до 20 лютого.