Автор почесних відзнак і державних нагород

Якби раніше художникові-дизайнерові Миколі Лебедю - фахівцю в галузях художнього конструювання, проектування, комплексного оформлення та прикладної графіки, сказали, що він у подальшому присвятить свою творчу наснагу фалеристиці, він дуже здивувався б. Адже тоді саме слово "фалеристика" (спеціальна історична дисципліна, що вивчає виникнення і розвиток нагородної системи - орденів, медалей, значків) було йому невідоме.

Микола Лебідь вперше виконав ескізи проектів пам'ятних значків і настільних медалей на замовлення Київського радіозаводу "Славутич" 1970-го року в зв'язку з освоєнням цим підприємством нової продукції -- кольорових телевізорів. Робота над пам'ятними ювілейними значками йому, кращому вихованцеві Ленінградського вищого художньо-промислового училища імені В.І.Мухіної, припала до душі. І він почав створювати серію художньо-конструкторських проектів нових почесних відзнак Міністерства внутрішніх справ України: Почесний знак МВС України, Нагрудний знак "Кращому працівникові пожежної охорони", відзнаку Служби безпеки України.

Як відомо, в Україні перші державні нагороди були запроваджені ще 1918-1920 років - то були ордени армії УНР і легіону Українських січових стрільців. За радянських часів V Всеукраїнським з'їздом Рад 1921 р. був заснований орден Трудового Червоного Прапора УРСР, яким нагороджували громадян до квітня 1933 року. Після проголошення суверенітету України створюється національна система державних нагород, а 3 січня 1992 року Президія Верховної Ради приймає постанову про створення Комісії Президії Верховної Ради у питаннях заснування державних нагород України. Їй було доручено подати відповідні пропозиції.

На практиці ж, як відомо, спроби створення вже першого ордену - Богдана Хмельницького - зустріли в квітні 1995 року сильну протидію багатьох народних депутатів. Проте, крім "Ордена Богдана Хмельницького", були затверджені також президентські нагороди Зірка і Хрест "За мужність", "Орден Ярослава Мудрого".

Микола Лебідь пишається тим, що саме йому було доручено виготовити авторський ескізний проект ордена "За мужність", зображення якого можна побачити у 3-томному виданні "Нагороди України" (Київ, 1996). Згідно з Указом Президента України від 29 квітня 1995 року ця нагорода вручається громадянам України за особисту мужність, відвагу, виявлені у захисті державних інтересів України, конституційних прав і свобод людини, виконанні військового обов'язку.

...Старовинний двоповерховий будиночок корпусу №30 у Києво-Печерській Лаврі вже понад 100 років невтомно служить мистецтву. Саме в ньому розташовані професійні творчі майстерні -- художня школа, через яку пройшли покоління видатних українських митців. Тут працює і заслужений художник України Микола Лебідь. Нині художник виконує чергове замовлення - відзнаку МВС України "За відмінну службу з охорони громадського порядку", що має два ступеня. Зразок її вже виготовляється на Львівському державному ювелірному заводі. Одночасно митець виконує замовлення Державного комітету у справах охорони державного кордону України на проект відомчого знаку "Почесний прикордонник України".