80 картин про Вінницю

Містянам представили живописні роботи з пейзажами, які написали 26 художників із 6 країн світу

Масштабну експозицію розгорнули в галереї «Арт-шик». На стінах — 80 картин. Усі вони різні за стилем, технікою, композицією і подачею, але об’єднані однією тематикою, — присвячені Вінниці, Вінниччині та вінничанам. Представлені роботи написали під час ІІІ Міжнародного мистецького пленеру «Найкращий художник/The best artist — 2019», який з 4 по 15 червня тривав у місті над Бугом. Цього року в ньому взяли участь 26 художників із різних міст України, а також Польщі, Грузії, Таджикистану, Киргизстану та Китаю. Упродовж 12 днів вони відтворювали на своїх полотнах наймальовничіші куточки української «золотої провінції».

«Кожен учасник презентував по 3-5 робіт. Роботи різні. Вони відображають і затишну Вінницю, і живописні куточки області, де вдалося побувати учасникам, а це Бар, Тульчин, Буша, Лядово, навіть у Житомирі цього року попрацювали, — розповідає ініціатор міжнародного пленеру, народний художник України Володимир КОЗЮК. — Найкращі роботи за результатами конкурсу представлені на підсумковій виставці. Насправді конкурс — це умовність, бо всі, хто взяв участь у пленері, вже переможці. Адже наш проект не має аналогів в Україні і світі. Лише в межах пленеру ми провели 14 виставок, майстер-класів, творчих зустрічей та навіть встановили національний рекорд із спільного написання картини заради благодійності. Крім цього, підготували каталог, який містить докладну інформацію про наші проєкти, творчість митців та фоторепродукції їхніх робіт. Вважаю, що саме мистецтво — це останній форпост між добром і злом, між правдою і фальшем, прекрасним і потворним».

Особливість пленеру «Найкращий художник/The best artist» у тому, що кожен із митців мав намалювати картину безпосередньо на пленері і не важливо, скільки часу на це йому знадобиться, але завершити роботу треба було на тому ж місці, де він її почав, без подальшої доробки. Це прозорі правила, що мають своє коріння ще в пленерних змаганнях легендарних французьких імпресіоністів. На багатьох сучасних пленерах як в Україні, так і за кордоном митці під пленером розуміють здебільшого професійне зібрання-відпочинок-застілля. Володимир Козюк зробив акцент саме на роботу, на художні змагання у чистому вигляді, причому локації щодня змінювали. Через це і така велика кількість написаних робіт.

«Уперше в межах цьогорічного мистецького пленеру відвідали з мистецьким візитом Тульчин, де у розпал оперного фестивалю OPERАSFEST TULCHYN зафіксували в фарбах грандіозну оперну імпрезу, яка просто неба подарувала усім глядачам незабутні емоції та враження, — відзначила продюсерка фестивалю, директорка Українського центру культурних досліджень Ірина ФРЕНКЕЛЬ. — Художники слухали оперу та писали картини, зображували палац Потоцьких, прекрасні куточки Тульчина, і це було неймовірно. Бажаю конкурсу наступного року зібрати ще більше зарубіжних учасників і запровадити міжнародні програми».

Власне, один із міжнародних проектів вималювався безпосередньо на відкритті експозиції. Оскільки в конкурсі уперше брала участь і стала однією з переможниць Йоанна Тшчіньска — професорка-художниця з Польщі, то генеральний консул Республіки Польща у Вінниці Дамян Цярціньскі висловив надію, що в наступному році до міста приїдуть уже кілька польських митців. А переможця однієї з номінацій, за рішенням журі, запросять у Польщу як учасника наймасштабнішого тамтешнього пленеру.

Під час відкриття експозиції була озвучена ще одна амбітна ідея — відкриття музею міста, прекрасним наповненням якого стануть живописні полотна учасників конкурсу. Адже вже третій рік поспіль кожен художник, який бере участь у конкурсі, залишає одну зі своїх робіт у подарунок місту. За цей час сформувалася потужна колекція з понад сотні робіт. Щоправда, коли саме його відкриють і де, не озвучили. Тому поки що вінничани та гості міста насолоджуватимуться живописною виставкою в «Арт-Шику». Триватиме експозиція до восьмого жовтня.