У селі Пальчик народилася ще одна неординарна людина

Відгук на статтю Вікторії ВІТРЯК «...На вас лежить велика місія» («День» №№ 104-105 від 5 червня 20202 року)

Причиною написання цього листа в газету «День» послужила публікація на її шпальтах статті Вікторії Вітряк «...На вас лежить велика місія» (Про шлях Сергія Єфремова до українського письменства), а саме такі рядки: «Село Пальчик на Звенигородщині, де народився Сергій Олександрович Єфремов, трималося виключно на українських традиціях, а русифікаційного впливу зазнавало лише «пальчиківське панство».

Так ось, у тому ж самому селі Пальчик 1887 року (на одинадцять років пізніше від Сергія Єфремова) народилася ще одна неординарна людина - поет Коваленко Микола Васильович. Вперше про нього я дізнався від його сина Олександра Миколайовича, котрий мешкає в нашому селищі Рокитному, що на Рівненщині. І мені не зовсім було зрозуміло, звідки у селянського сина така висока національна свідомість? Тепер зрозуміло. Є один цікавий факт у біографії Миколи Коваленка. У 1929 р. він одружився, і дружиною стала дочка священика з Черкащини Караванська Таїсія Тихонівна, котру в молодших класах навчала правнучка Т.Г.Шевченка. Хочеться вірити, що це не лише сімейна легенда.

Є в Миколи Коваленка вірш під назвою «Заступникам» із збірки «В кривавім тумані». Оригінал її зберігається в Національній бібліотеці ім.Вернадського в Києві. Якби не дата видання - 1918 рік, то можна було б припустити, що вірш написаний у 2018 році. Бо ті проблеми, яких торкається автор, актуальні і тепер, та й ворог України залишається той самий. І стає боляче від цієї актуальності: «Хто кликав вас у відроджену Вкраїну? // Чого прийшли ви ордами до нас // Нащо внесли скрізь смерть нам і руїну // У цей і так тяжкий безмірно час...»

Микола ТРУБІЛКО, смт Рокитне, Рівненська обл.