МЕНЮ

Тернополяни – про весну, війну і Євробачення

Лариса МИРГОРОДСЬКА, Тернопіль
28 лютого, 2019 - 16:58

На Тернопільщині весну розпочинають із двомісячника благоустрою, який триватиме до Великодня. Зокрема, в обласному центрі наводитимуть лад традиційно під гаслом «Файне місто брудним не буває». Проте, як зазначають жителі Тернополя, нині впадає в око недоглянутість вулиць, чимало сміття на газонах, вибоїни на дорогах. Тривалі бойові дії на Донбасі, виборчі перегони додають невизначеності в завтрашньому дні. Але тернополяни радять не зациклюватися на негативах, а шукати позитив у повсякденні. Навіть у тому, що Україна не братиме цього року участі в пісенному конкурсі Євробачення.

Євгенія ДОЛIШНА, художник-ілюстратор:

— Враховуючи, що я недавно приїхала з Італії, де провела відпустку, і налаштована на позитивний лад, то, звичайно, про погане зовсім не хочеться говорити. Але післязимові реалії дають про себе знати — брудне місто. І в цьому різниця із закордоном колосальна. Брудне, недоглянуте, всі насуплені. Брудна бруківка? Здавалося би: «Ну, і що?» Але наскільки вона відображає настрій! Усе тисне — хмарно, брудно, там сміття не вивезене, ще щось, і це загалом впливає на людину. Одразу настрій погіршується кардинально. А щодо позитиву, то намагаюся мислити лише в позитивний бік, не заганяти свої думки в негатив. Читала неодноразово книжки Зеланда про трансформацію думок, де він зазначає, що негативні думки і слова моментально відображаються в нашому житті. Тому працюю над цим і хочу, щоби кожна моя думка і кожне моє слово було в результаті таке, яким я хочу бачити своє життя.

Роман МАРЦЕНЮК, ведучий програм ПАТ «НСТУ «Тернопільська регіональна дирекція»:

— Добре, що розпочалася календарна весна. Сам тиждень ознаменувався переходом зими у весну, був насиченим, але лютий уперто не залишає нас, не дає одразу в повну силу вступити їй у свої права. Це ми відчуваємо під час мінливості погоди, а літні люди і метеозалежні — ще й різкі перепади тиску. Збільшилася тривалість світлового дня, а тому веселіше прокидатися, бо раніше піднімається сонце. Навіть якщо й похмуро на вулиці, то на душі все ж світліше. Ми відчуваємо прихід цієї весни. Жінки роблять зачіски, купують обновки. Негативним залишається те, що тривають бойові дії, агресор не послаблює тиску на фронтах, втрачаємо наших бійців. Тернопіль сумує з приводу смерті активного учасника Революції Гідності Івана Мандрика, який відійшов у Вічність 26 лютого. У Тернополі його називали дідом Майданом. Практично всю свою пенсію пан Іван віддавав на потреби Майдану, проживав у наметі з протестувальниками. 18 лютого 2014-го в нього потрапила снайперська куля, яка застрягла в бронежилеті, проте ті події відбилися на здоров’ї.  Позитивом є те, що Уряд пообіцяв виплатити компенсацію за непроіндексовані пенсії 2015—2016 років, що не зайве для пенсіонерів і потішить їх. Адже хтось із них вже готується до весняно-польових робіт і зможе придбати саджанці та насіння. Негативу додає наш громадський транспорт, тому що вартість послуг перевезень не завжди відповідає їхній якості. З кожним днем теплішатиме, згідно з прогнозами синоптиків, і частіше визиратиме сонце, а це — можливість зекономити на витратах на опалення, що немало значить.  Отож, вважаю, що позитиву треба шукати набагато більше, ніж негативу. І хоча негатив присутній в житті кожного та в будь-яких подіях, але віднайдімо для себе щось хороше, і тоді погане легше сприйматиметься.

Оксана ЧМИЛЕНКО, дизайнер екоодягу, майстриня, керівник мистецької студії «Палітра тепла»: 

— За характером я така людина, що намагаюся помічати хороше. Це не самопохвала. Просто не зациклююся на негативі. Ну, можливо, з поганого, це незрозуміле очікування взагалі в країні. От зараз ми на такому етапі. Багато речей насторожують, лякають, спілкування з окремими людьми, можна сказати, якось позбавляє майбутнього. А в цілому все добре. Тернопіль змінюється і те приємно. Ми звикли, що у попередні роки, в Тернополі переважно зимової пори була «сонна зимова сплячка». А зараз маємо багато культурних подій цікавих. У цьому плані маємо прорив. У мене є свій творчий проект «Палітра тепла». З майстринями, які беруть в ньому участь, ми ввели зараз майстер-класи і останні три місяці спрямовуємо себе у цю роботу. Це особливо теж мене тішить тому, що люди прагнуть того, приходять на наші мистецькі події. Виробляється така звичка — новий вид розваг у Тернополі.

Цього тижня найбільш обговорювана подія — Євробачення. Я дотримуюся тієї думки, що оскільки так розгорнулися події, то те, що ніхто не поїде від України цього року, є найкращим варіантом. Я тішуся, що співачка Maruv і її команда, яких обрала, як висловився Сергій Притула, активна меншість, не представлятимуть нашу країну. Люди стали інтелектуальнішими, думаючими. Можливо, це формат Євробачення, як стверджують, є чим вразити, відверта, вільна виконавиця. Але з іншого боку — Європа від України, судячи з наших двох перемог, вже чекає не того. Це моя особиста думка. Тобто ми можемо не виправдати очікувань і розчарувати в тому плані, якщо виступимо навіть дуже яскраво, неординарно, нестримно, відверто. Адже двічі перемагала українська культура, перемагав етнос, перемагав зміст і наше духовне багатство. І власне, напевне, цього від нас чекають, якогось інтелектуального прориву. То в такому разі нехай краще не їде ніхто.