«Реагувати на реальних людей»

Черкащани — про безпеку від хвороб, аварій та концепцію нового парку

Павло МОСIЙЧУК, помічник міського голови Черкас із питань транспорту:

— Наразі в Черкасах поширюється практика встановлення ростових фігурок дітей на пішохідних переходах. Адже останнім часом у місті спостерігається збільшення смертей та ДТП на дорогах. Поки що фігурки встановили лише на одному переході біля гімназії №9, планують встановити ще на десяти переходах разом з освітленням. Встановлення фігурок є позитивним у тому плані, що міська влада в Черкасах почала приділяти увагу безпеці пішоходів на дорозі.

Але в цьому є і негативний бік. Ці ростові фігурки не мають якоїсь доведеної ефективності. Більше того, як показує досвід наших колег із Вінниці, ці фігурки — шкідливі. На певний короткий проміжок часу вони допомагають, водії звертають на них увагу, але згодом звикають, ба навіть перестають реагувати на реальних людей на переходах, де ці фігурки не встановлені. Адже одна з причин ДТП, крім перевищення швидкості, — це те, що пішохід з’являється на переході несподівано.

Скажімо, в Європі є така практика, як припідняті пішохідні переходи: перед таким переходом зупиняються всі автомобілі — не важливо, чи то позашляховик, чи вантажівка. Такий пішохідний перехід надає перевагу саме пішоходу — при цьому, коли надворі опади, ноги пішохода залишаються сухими.

Є ще одна цікава практика — звуження проїжджої частини біля переходів. Це складніше, бо потребує проєктування, але краще й ефективніше. Тому ми рекомендуємо користуватися саме такими методами, щоб убезпечити пішохода.

Анна КУЛIШ, лікар-невролог КНП «Перша черкаська міська лікарня»:

— Якщо розглядати цей ажіотаж навколо коронавірусу, то те, що він висвітлюється і на ньому акцентують увагу, — це добре. Оскільки модифікація вірусу нова і хвороба ще не досліджена в плані профілактики, методів лікування, вакцини — цього всього немає.

Серед негативу — у лікарів немає достатньої кількості тестових систем для діагностики цього вірусу, немає нормального алгоритму дій, що робити, як таких хворих виявляти, тобто якихось чітких інструкцій щодо поведінки з зараженими цим вірусом немає.

Коли кажуть, що медики готові до коронавірусу, то це стосується якогось більше епідеміологічного стану. І то, з огляду на те, що із 900 посад епідеміологів України залишилося буквально лише кілька осіб, то тут я не можу сказати, що вони готові. Тож у плані епідеміологічної служби Україна, як на мене, не готова до цієї ситуації.

Ну і, звичайно, маркетинговий хід на нових захворюваннях ніхто не скасовував, ажіотаж з приводу масок, антисептиків існує, але ігнорувати проблему коронавірусу не можна, вона все-таки є, і треба звертати на неї увагу.

Щоби протистояти коронавірусу, використовують загальні методи профілактики, як і при інших вірусних захворюваннях: частіше мити руки, намагатися не торкатися руками обличчя зайвий раз, і якщо людина має ознаки ГРВІ, то потрібно надягати маски. А здоровим людям не обов’язково ходити в масках.

Якогось специфічного лікування немає, застосовується виключно симптоматичне лікування, спрямоване на боротьбу з симптомами: температура, вірусна пневмонія тощо.

Роман КИРЕЙ, журналіст:

— У Черкасах реконструюють сквер «Юність». Як інформує КП «Дирекція парків», тут мають з’явитися фонтан, перголи, нові пішохідні доріжки і зони для відпочинку, буде проведено глобальне озеленення території та оновлено освітлення. Планують також висадити сад магнолій. Першими жертвами саду магнолій виявилися блакитні ялини.

Мабуть, то Черкасам так на роду написано: іти на припоні у бізнесменів і потурати їхнім забаганкам. Навіть наперекір здоровому глузду та інтересам жителів міста. Днями під сокирами та пилками полягло кілька блакитних ялин у сквері «Юність».

За словами міського голови, наразі «є концепція» зробити на території скверу найбільший в Україні сад магнолій, щоб він став своєрідною візитівкою Черкас. Як з’ясувалося, в райському саду ялинам — не місце. Кілька подібних реалізованих «концепцій» черкащани вже мають: так звана площа «Європейська», яка на догоду бізнесменам із Будинку торгівлі перетворилася на автостоянку. Тодішній головний архітектор казав на своє виправдання, що дерева, які тоді зрізали, буцімто заважають доступу свіжого повітря із Дніпра... Ще одна афера — сквер за театром, де зараз, наче пам’ятник дурості, стоїть височезне одоробло (багатоповерхівка. — Ред.). Чи не «обмагнолиться» влада на новому місці, як уже «обсакурилася», обіцяючи в долині троянд цілу алею цих вибагливих до клімату й вандалізму рослин?