МЕНЮ

«Не просто історія великої людини...»

28 березня, 2019 - 17:47
У Кропивницькому представили «Повість про Миколу Зерова» Володимира Панченка

26 березня у Кіровоградській обласній бібліотеці для юнацтва ім. Є. Маланюка відбулася презентація книжки «Повість про Миколу Зерова». Літературознавче дослідження представляв автор, Володимир Панченко.

Творчість Володимира Євгеновича — особливий світ, глибинний, самобутній, наповнений по вінця любов’ю і переживаннями за покоління — і свої, і ті, що прийдуть за ним. Тому для науковця важливо було відкрити ще одну сторінку в історії національно-культурного Ренесансу 1920-х років.

«Мене завжди вабило безмежне розмаїття історії української літератури. Адже не належу до дослідників «однієї теми», — наголошував письменник у передмові до книжки «Кільця на древі».

«Повість про Миколу Зерова» — історія життя цікавої особистості, літературознавця, лідера поетів-неокласиків, полеміста, блискучого перекладача.

За словами В. Панченка: «Книжки, як відомо, мають свою долю. Має її «Повість про Миколу Зерова». Почалося все, напевно, зі здивування: десь наприкінці 80-х Леонід Куценко, мій колега і добрий друг, «розкопав» у Державному архіві Кіровоградської області цікаві документи, що проливали світло на педагогічну біографію Зерова 1914—1917 рр. Поки в Європі йшла війна, майбутній професор, поет-неокласик і перекладач, виявляється, викладав латину й історію у гімназії, розташованій усього за 80 км від нашого обласного центру, в колишньому містечку Златопіль. Златопіль раніше входив до складу Київської губернії, проте згодом став частиною Новомиргорода, регіонального центру на Кіровоградщині».

Аналіз різних аспектів творчості Зерова автор поєднує з культурними та суспільно-політичними подіями 1910—1930-х років. Знайомлячись зі змістом книжки, розумієш, що любов до слова, усвідомлення його краси й сили — головна причина того, що з-під пера Володимира Євгеновича з’явилася саме така книжка.

Присутній на зустрічі літературознавець Григорій Клочек під час виступу поділився враженнями від знайомства з книжкою і наголосив, що це видання є вагомим внеском у скарбницю сучасного літературознавства.

І знову до слів автора: «Тим, хто візьме до рук «Повість про Миколу Зерова», пропонується пережити не просто історію великої людини, а погортати літопис драматичного для всієї України часу, коли здійснювався грандіозний «соціальний експеримент», що обернувся великими жертвами, сплаченими за зухвальство Утопії».

Отже, книжка видана, вона розпочала свій шлях до читача!

Раїса ТВЕРДОСТУП, завідувач відділу популяризації книги та організації змістовного дозвілля молоді Кіровоградської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Є. Маланюка