Хто побачив Батурин 2019-го?

Туристичні здобутки і позитивні тенденції у відділі історії Гетьманства НІКЗ «Гетьманська столиця»

Туристичний сезон 2019 року для Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця» виявився напрочуд насиченим та плідним. Він став прикладом того, що для досягнення поставлених цілей вкрай необхідна наполеглива праця та розуміння головної мети, спрямованої на розвиток закладу.

Сьогодні йтиметься про заповідник «Гетьманська столиця», висвітлюючи туристичні здобутки відділу історії Гетьманства.

На початку екскурсійного сезону науковими та старшими науковими співпрацівниками було оновлено екскурсійний матеріал та доповнено виставки, для того, щоб кожен громадянин України відчув себе частиною єдиного українського культурного простору, для формування почуття патріотизму та історичної свідомості, духовного збагачення громадян.

Для зручності та оптимізації проведення розрахункових операцій з відвідувачами було внесено зміни до Переліку платних послуг, що надаються в заповіднику та введено в експлуатацію платіжні термінали для безготівкових розрахунків.

Також, з метою залучення та патріотичного виховання молоді, в березні — квітні 2019 року, було організовано та проведено історично-патріотичні квести: «Батурин — це МИ» та «Батурин — серце Гетьманщини».

Працівниками відділу докладалися великі зусилля, щоби донести до кожного відвідувача значення Батурина, що всі українці — це єдина нація і кожен повинен розуміти та відчувати свій вплив на користь суспільства й розвиток держави.

У звітному році територію Цитаделі Батуринської фортеці відвідало 68 326 осіб, що майже на 20% більше, ніж у 2018 році. Загалом це становить 34% від кількості відвідувачів заповідника за 2019 рік. Високих результатів вдалося досягти завдяки організованій роботі колективу заповідника. Значно вплинули на популяризацію закладу висвітлення діяльності відділу в соціальних мережах, на офіційному сайті та ЗМІ.

Цьому сприяли і якісні зміни в інфраструктурі міста: збільшилася кількість закладів харчування, удосконалилися готелі та рекреаційні зони. Просування нового контенту створило додаткові можливості для активного подорожування країною як громадян України, так і зовнішніх туристів. Відвідувачі мали змогу отримувати позитивні враження про Батурин упродовж не одного дня. Тому 2019 рік став екскурсійно навантаженим не лише на вихідні дні, а й у всі дні робочого тижня.

«Гарячими» в прямому та переносному сенсі цього слова стали літні місяці. Хоча заведено вважати, що влітку більшість людей виявляють бажання відпочивати та оздоровлюватися на морі, але цей рік показав, що й для духовного та культурного розвитку громадяни завжди знаходять час. Саме в літній період територію Цитаделі Батуринської фортеці відвідало 28 307 осіб, що становить 41% від загальної кількості відвідувачів за рік. Такій активізації відвідування посприяли організовані заповідником «Гетьманська столиця» щорічний Батуринфест «Шабля» та патріотичний концерт «Viva Батурин», проведений 23 серпня до Дня Державного прапора.

У 2019 році відділом було проведено рекордну кількість екскурсійних обслуговувань 3068 одиниць, для прикладу в 2018 році — 2596, в 2017 — 2933. Від загальної кількості наданих екскурсійних послуг по заповіднику це становить 38%. Тішить те, що туристи, приїжджаючи до Батурина, бажають не лише оглянути територію та історичні пам’ятки, а й дізнатися якомога більше про історію міста, про його роль у становленні Української держави, про політичну діяльність гетьманів, які навіки пов’язані з героїчним минулим гетьманської столиці. Особливою популярністю користувалась тимчасова виставка «Ясновельможні гетьмани. Життя для України». Охочих прослухати екскурсію в 2019 році стало на 3949 чоловік більше, ніж в попередньому. Відповідно і кількість екскурсійних обслуговувань збільшилася на 42% порівняно з 2018 роком. Для учнів молодшого та середнього шкільного віку незамінною залишається екскурсія-квест «Таємниці Цитаделі», яку в тому році прослухало 975 допитливих дослідників. Особливою та актуальною в наш час стала тимчасова виставка Українського інституту національної пам’яті та Центру досліджень визвольного руху «Фактор свободи», яка представлена на території Цитаделі Батуринської фортеці з листопада 2019 року.

З кожним роком географія відвідування значно розширюється. В минулі роки групи зі Львова та Харкова були більш винятком, ніж закономірністю, але 2019 року таких організованих груп значно побільшало. Звісно, головний потік туристів багато років поспіль є незмінним — це Київська, Чернігівська та Сумська області. Та минулого року до них впевнено доєдналися групи з Полтави, Дніпра, Житомира, Вінниці, Хмельницького, Запоріжжя, Кропивницького, Одеси та Миколаєва. Не оминули увагою Цитадель Батуринської фортеці іноземні туристи, переважно з Польщі, Білорусі, Росії та поодинокі відвідувачі з Франції, Китаю, Японії, Великої Британії, Німеччини та Італії.

Багаторічними туристичними партнерами для відділу залишаються туристичні фірми: «Країна ЮА» (Київ), «Відпочинок на всі сто» (Київ), «Розова чайка» (Суми), «Драйвовий равлик» (Київ), «Чернігів-Тур» (Чернігів) та «Амур-Тур» (Київ). Приємно, що до них у тому році приєдналися «Мій улюблений Київ» (Київ), «Нью-Тур» (Харків), «Клуб мандрівників та круїзів «Компас» (Дніпро) та «Партнер Тур груп» (Хмельницький).

Невід’ємною частиною надання якісного контенту є вивчення соціальної думки про роботу закладу, вміння вчасно та коректно реагувати на будь-яку критику. Так, 2019 року було проведено анкетування відвідувачів території Цитаделі Батуринської фортеці, що дало змогу зрозуміти сильні та слабкі сторони в роботі відділу. Незмінним залишилося постійне та систематичне опрацювання Книги відгуків. Слова подяки, захвату та задоволення від побаченого та почутого — це найвища оцінка, яка надихає і додає впевненості всім працівникам закладу.

Не збавляючи темпів приросту всіх планових показників та заручившись підтримкою вдячних відвідувачів, відділ історії Гетьманства сміливо вступив у новий 2020 рік з новими планами, ідеями та впевненістю, що ми на правильному шляху!