МЕНЮ

Фотозгадка – зі стародруком...

Йосип МАРУХНЯК, Львівщина
22 листопада, 2018 - 17:27
На Львівщині працює унікальна «Бібліотека Анатолія Недільського», що включає цілий комплекс музеїв

Кілька місяців тому в селі Скнилів Золочівського району на Львівщині відкрилася «Бібліотека Анатолія Недільського», яка включає саму бібліотеку, краєзнавчо-літературний музей та музей галицької родини, читальний зал, літній та зимовий конференц-зали, виставковий зал, літню сцену, дитячий майданчик та басейн. А днями там же відбулось відкриття ще одного музею — стародруків.

Відкриття будь-якого музею у віддаленому від мегаполіса селі — велика подія, а Музею стародруків — взагалі явище унікальне. Цей культурний проект втілив у життя львівський журналіст, колекціонер, директор львівської книгарні «Рідкісна книга» Анатолій Недільський. Свою колекцію рідкісних книг він збирав понад двадцять років, а тепер вирішив показати її широкому загалу. У ній — книги ХVІ—ХVІІІ століть, деякі взагалі в одиничному екземплярі. Ці книги Анатолій Недільський купував на «блошиних ринках», у клубі колекціонерів, деякі йому приносили люди, які знаються на стародруках чи мали їх вдома.

Колекціонер вважає, що стародруки потрібно показувати людям, особливо — молодим. Вони повинні бачити, як виглядала старовинна книга, як вона розвивалася й дійшла до сьогоднішніх планшетів і смартфонів. «Будь-хто із молоді, школярів, хто має інтерес до історичної спадщини, відтепер мають можливість відвідати експозицію, поглибити свої знання з історії. Однією з основних концепційних засад цієї виставки стародруків є вільний доступ до експонатів, до артефактів. Їх можна брати в руки, перегортати, читати, навіть робити селфі. Моє завдання — зацікавити молодь, щоб якомога більше людей відвідало цей музей», — каже Анатолій Недільський.

У сільському Музеї стародруків є книги, написані старослов’янською, польською, французькою мовами, а також латиною. І всі вони — не за «сімома замками», як це зазвичай буває в таких музеях чи бібліотеках, а цілковито доступні людям. І в цьому — унікальність цієї бібліотеки, цієї приватної збірки стародруків. Доступ до неї вільний.