Нові апетити «самодержця»

Спровокована Кремлем війна пам’ятей загрожує Європі

«Польща і польський народ першими відчули на собі наслідки злочинної змови тоталітарних режимів. Це призвело до початку Другої світової війни і дозволило нацистам запустити смертоносний маховик Голокосту», — заявив 27 січня Президент України Володимир Зеленський на спільній з президентом Польщі Анджеєм Дудою прес-конференції в Освенцимі.

За ці слова в Україні Зеленського похвалили. Не всі, щоправда, але в тому числі й виборці Петра Порошенка. Це правильна позиція — підтримувати владу тоді, коли вона права (тут однозначний залік тому, хто готував промову Зеленському).  

А от в Росії здійнялася справжня істерика, що у владі, що у підданих. У Кремлі заявили, що президент України образив росіян. «Ми категорично не згодні з цією заявою. У цій заяві президент України солідаризується з помилковою, на наше переконання, точкою зору польського керівництва і солідаризується з точкою зору, яка є образливою для десятків мільйонів росіян, громадян країн СНД, чиї батьки, діди, родичі віддали свої життя за звільнення Європи, в тому числі й Польщі, від фашизму», — заявив прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков.

«Незграбна спроба президента України В.Зеленського догодити полякам та іншим зацікавленим європейцям в їх інтерпретації подій Другої світової війни по відношенню до власних співвітчизників, до пам’яті українців, які визволяли Європу, виглядає не просто блюзнірством, але, по суті, зрадою... Для російсько-же українських відносин це, мабуть, самий підлий удар з боку нового президента і його команди...» — це вже слова глави комітету Ради Федерації з міжнародних справ Костянтина Косачева (facebook).

«Звичайно, як можна було після анексії Криму і на шостому році війни проти України так зіпсувати українсько-російські відносини!» — з іронією відреагував у себе на ФБ політолог Максим Розумний.

Ситуація підігріта ще і тим, що останнім часом відносини між Росією та Польщею загострилися через трактування історичних питань. Анджей Дуда минулого тижня відмовився їхати до Єрусалима для участі у Світовому форумі Голокосту, позаяк там мав виступити Володимир Путін. Останній раніше заявив, що Польща і нацистська Німеччина співпрацювали 1938 року під час розділу Чехословаччини, на що польський прем’єр Матеуш Моравецький відреагував і звинуватив російського президента в «оббріхуванні» Польщі щодо її ролі у Другій світовій війні.

«Судячи зі слинно-припадочної істерики, яку зараз влаштував Артем Шейнін у програмі «Время покажет» на Першому, навіть натяк на можливість польсько-українського зближення сильно напружує кремлівських. Шейнін зі шкіри лізе, вбиваючи клин між Польщею та Україною», — написав у себе в ФБ російський публіцист Олексій Широпаєв. А далі в коментарях різне: «Уния»; «Речь Посполитая 2.0 — страшный сон Московии»; «А сближение будет. И может, даже оборонный союз. Польша ближайший союзник Украины»; «В старое время так-сяк Польша, Украина и Литва были одним большим государством...»

Реакція Кремля є абсолютно прогнозованою, виходячи з гуманітарної політики сучасної Росії, яка намагається нав’язати Заходу своє бачення історії, свої міфи та агресивну політику. Україні ж потрібна власна оборонна стратегія та свій наступальний порядок денний, коли промови Президента і взагалі кроки в зовнішній політиці матимуть послідовний характер як щодо Росії, так, до речі, і щодо дружньої Польщі, з якою на певні історичні питання у нас різні погляди. Боротьба проти Москви триває не тільки на сході України, а й на «історичному фронті».