МЕНЮ

«Незаконну колегію суддів мають усунути від процесу»

Іван КАПСАМУН, "День", фото Руслана КАНЮКИ, «День»
28 листопада, 2018 - 20:14
Призначене на 18-річницю оприлюднення «плівок Мельниченка» засідання у «справі Гонгадзе-Подольського» скасували. І нове… не призначили

28 листопада виповнилося 18 років як нинішній генпрокурор, а на той час помічник народного депутата Олександра Мороза, Юрій Луценко натиснув кнопку магнітофона, після чого весь світ дізнався про «плівки Мельниченка» і те, що насправді відбувалося в президентському кабінеті Кучми.

За ці 18 років в Україні відбулося багато подій, але конкретно для фігурантів цих плівок, відповідно і у резонансній «справі Гонгадзе-Подольського» в частині замовників, нічого не змінилося. Чому? Кожне нове засідання і взагалі вся ця ганебна історія дає відповідь на це запитання, зокрема і щодо ролі Юрія Луценка.  

Символічно, що саме на 28 листопада було призначено чергове засідання у згаданій справі (як все тоді відбувалося можна прочитати в матеріалі «Вважаю нову колегію незаконною»). Але прийшовши у зазначений час, ми дізналися що засідання скасували. Причому точної інформації ні в кого не було. Навіть у учасників процесу.

Нагадаємо, минулого разу в судовому залі з’явилася нова колегії суддів на чолі з Станіславом Голубицьким і спробувала розпочати судове засідання. Однак потерпілий у справі Олексій Подольський заявив: «Не сяду на своє місце і не дам новій колегії проводити засідання, тому що вважаю її незаконною». В результаті Голубицький оголосив, що «у зв’язку із перешкоджанням потерпілого» розгляд справи відкладається

Що відбулося на цей раз? Розповідає адвокат Подольського – Тетяна КОСТІНА:

- 14 листопада, коли незаконний склад колегії суддів вийшов до зали засідань, потерпілий у справі Олексій Подольський і його представник Олександр Єльяшкевич намагалися оголосити заяву про незаконність даної колегії, яка повинна заявити собі відвід і усунутися від розгляду справи. Тому що в складі цієї колегії немає ні одного судді, який згідно Кримінально-процесуального кодексу  1960 року витребував цю справу і призначив до розгляду. А зробила це 1 березня 2016 року суддя Наталя Марчук, якої немає в складі нинішньої колегії суддів. На жаль, новий головуючий суддя Голубицький навіть не дав можливості оголосити заяву Подольському та Єльяшкевичу.

Більш того, коли я згодом ознайомилася з аудіофіксацією і з документом, який вони називають журналом судового засідання за 14 листопада, то виявила там безліч фальсифікацій. Так, наприклад, суддя Голубицький зазначив, що нібито сторона потерпілого перешкоджала проведенню так званого судового засідання, у журналі ж вони написали, що це учасники процесу перешкоджали, а на сайті Верховного Суду двічі дали повідомлення, що перешкоджали представники потерпілого. В дійсності цього не було, тому що Подольський навпаки на підставі ст. 60 Конституції намагався відвернути від незаконних дій незаконний склад суддів. В результаті суддя Голубицький одноосібно, хоча це мала зробити колегія під час засідання, ухвалив рішення про перенесення засідання на 28 листопада.

В зазначений день Подольський прийшов з наміром і дали відстоювати свою позицію щодо незаконності даної колегії суддів. Однак нас навіть не захотіли пропускати в приміщення Верховного Суду. Різні розпорядники повідомляли нам, що справу нібито зняли з розгляду. В той же час на сайті інформаційного агентства УНН десь за годину до початку засідання з’явилася новина про те, що журналісти телефонували у Верховний Суд, де їм повідомили, що засідання таки призначено на 15 годину. Також від помічника судді надходили незрозумілі повідомлення про те, що один із суддів нібито знаходиться у відпустці. Оскільки Подольського ніхто не інформував про те, що він не повинен приходити на засідання суду, ми прийшли. Після нашого тривалого наполягання нас таки пустили в приміщення, де суддя Голубицький вислухав наші вимоги і повідомив, що про дату і час наступного засідання поки нічого не відомо.

Тим часом, я та ще один представник Подольського Віктор Шишкін подали свої письмові оцінки дій та бездіяльності суддів Верховного Суду – Голубицького, Шевченка і Стороженка, в яких ми вимагаємо, щоб заява Подольського і  Єльяшкевича була задоволена. Тому наразі ми чекаємо від суду, що незаконна колегія такі буде усунена від процесу і на її місце призначать нову законну колегію. Тільки тоді ми зможемо рухатися далі.

25 листопада Радіо свобода на своєму сайті дала інформацію, що на її запит Генпрокуратура повідомила, що розслідуванню справи перешкоджає касація Пукача. Насправді, це ганебна ситуація, тому Генпрокуратура на чолі з Луценком, який багато разів клявся розслідувати цю справу, взагалі не надає Подольському ніякого статусу у справі в частині замовників. Та ще і нахабно пишуть, що їм нібито перешкоджає касаційний розгляд у справі Пукача, де розглядаються також касації Подольського, Єльяшкевича і Шишкіна (останні касації ГПУ взагалі замовчує).